»

Φεβ 23 2024

Η συγγραφέας Σοφία Γραμμόζη-Σωπίκη στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο των Σχεδίων Δράσης «Είμαστε Εδώ, Είμαστε Μαζί» και «Zosim-Eco School: Οικολογικό Σχολείο», αλλά και της συνεργασίας στα μαθήματα της Οικιακής Οικονομίας, της Πληροφορικής και στα Φιλολογικά μαθήματα, είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχτούμε τη διακεκριμένη συγγραφέα και παιδαγωγό Σοφία Γραμμόζη-Σωπίκη στο σχολείο μας. Η επίσκεψή της πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 και περιλάμβανε την αυτοσύστασή της και την παρουσίαση του πολύπλευρου έργου της στους μαθητές και στις μαθήτριες των τμημάτων Α1, Α4 και ομάδας του Γ4.

Η κυρία Γραμμόζη-Σωπίκη, ως συγγραφέας παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας, προσέγγισε με απαράμιλλο τρόπο τα παιδιά και τα παρακίνησε να συνομιλήσουν για φλέγοντα κοινωνικά και πολιτιστικά ζητήματα της εποχής. Αξίζει να σημειωθεί ότι δόθηκε έμφαση στο θέμα της «δωρεάς οργάνων», που συνιστά ύψιστο δείγμα ανθρωπιάς και δώρο ζωής. Αφορμή στάθηκε η από κοινού ανάγνωση του μυθιστορήματός της «Μαμά, χάρισέ μου λίγο ουρανό!», η οποία είχε προηγηθεί εξ ολοκλήρου στην τάξη. Όπως αναδείχτηκε από τη «συνέντευξη» που πήραν από τη συγγραφέα οι μαθητές/-ήτριες, καθώς και από τα ευφυή σχόλιά τους που ακολούθησαν, όλα τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν, συγκινήθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο, με την απόλαυση του κειμένου μέσω ανάγνωσης αποσπασμάτων από την ίδια τη συγγραφέα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γραμμόζη-Σωπίκη για την πολύτιμη εμπειρία που πρόσφερε σε μαθητές/-ήτριες και εκπαιδευτικούς και αισιοδοξούμε για ανάλογη μελλοντική συνεργασία μας!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Γιώτα Βρίγκα, Λέλα Ζήκου, Ευτυχία Ράπτη

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-syggrafeas-sofia-grammozi-sopiki-sto-scholeio-mas/