↑ Επιστροφή σε Το σχολείο με μια ματιά

Υποδομές

Το Σχολείο μας, μέσα από το σύνολο της λειτουργίας του, επιχειρεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μεγιστοποίηση του εκπαιδευτικού αποτελέσματος, προσαρμόζοντας την εκπαίδευση που παρέχει στις σύγχρονες απαιτήσεις της προετοιμασίας των μαθητών του. Στην προσπάθειά του αυτή αναζητά διαρκώς τρόπους να βελτιώνει και να αναπτύσσει τις υποδομές του.

Συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης», που υλοποιήθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο την περίοδο 1997-2000, προχώρησε στην αναδιάταξη του σχολικού χώρου και τη μετατροπή των αιθουσών διδασκαλίας από αίθουσες τμημάτων σε αίθουσες μαθημάτων.

Έχουν διαμορφωθεί έτσι:

• 5 αίθουσες Φιλολογικών μαθημάτων
  • 2 αίθουσες Μαθηματικών
  • 3 αίθουσες Ξένων Γλωσσών
  • 1 αίθουσα Θρησκευτικών
  • 1 αίθουσα Μουσικής
  • 1 εργαστήριο Εικαστικών, ειδικά διαμορφωμένo και εξοπλισμένo
  • 2 εργαστήρια Φυσικών Επιστημών (Φυσικής & Βιολογίας-Χημείας)
  • 1 εργαστήριο Τεχνολογίας, με πάγκους εργασίας, μηχανήματα και εργαλεία χειρός
  • 2 εργαστήρια Πληροφορικής-πολυμέσων
  • 1 εργαστήριο πλήρως εξοπλισμένο για την ψηφιακή υποστήριξη της διδασκαλίας όλων των γνωστικών αντικειμένων πλην της Πληροφορικής (προσφορά του εξοπλισμού από το Ίδρυμα Νιάρχου)
  • βιβλιοθήκη με αναγνωστήριο (ΕΠΕΑΕΚ)
  • γυμναστήριο / αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με σκηνή θεάτρου
  • ειδικά διαμορφωμένα εξωτερικά γήπεδα ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ.

Για να υποστηριχθεί υλικοτεχνικά η εφαρμογή καινοτόμων μεθόδων και τεχνικών διδασκαλίας με τη χρήση νέων τεχνολογιών και πολλαπλών διδακτικών πηγών, όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με ηλεκτρονικό υπολογιστή και διαδραστικό πίνακα ή οθόνη προβολής, διαθέτουν σύνδεση στο τοπικό δίκτυο και το διαδίκτυο, σχετικό εκπαιδευτικό λογισμικό και αντίστοιχο βοηθητικό υλικό. Η διαρρύθμιση των θέσεων εργασίας, τόσο στα εργαστήρια όσο και στις αίθουσες, προσφέρεται για την εφαρμογή της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου διδασκαλίας, η οποία υιοθετείται συστηματικά σε πλήθος διδακτικών αντικειμένων.

Ειδικά για το σχολικό έτος 2020-2021, σύμφωνα με την κοινή Υ.Α. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55339 (ΦΕΚ 3780/2020 τ.Β΄) και λόγω των έκτακτων υγειονομικών συνθηκών, τα τμήματα μαθητών του σχολείου θα έχουν σταθερές αίθουσες διδασκαλίας, με εξαίρεση τα εργαστηριακά μαθήματα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα τηρούνται οι προβλεπόμενοι υγειονομικοί κανόνες (μεσολάβηση αερισμού για ένα τέταρτο της ώρας και σχολαστικός καθαρισμός του χρησιμοποιούμενου εξοπλισμού και των επιφανειών μετά από κάθε χρήση, πριν από την είσοδο των μαθητών).

Υποδομές » Υποδομές

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/to-scholio-me-mia-matia/ipodomes/

Αφήστε μια απάντηση