»

Απρ 09 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κόνιτσα: τρισδιάστατη εκτύπωση – επαγγελματικός προσανατολισμός

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Zosim-Eco School: Οικολογικό Σχολείο» και της διαθεματικής συνεργασίας μεταξύ των μαθημάτων Πληροφορικής, Τεχνολογίας και των Φιλολογικών μαθημάτων, τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Κόνιτσας, προκειμένου οι μαθητές/ήτριες των τμημάτων Α1 και Α3 να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με θέμα «3D Printing». Ο υπεύθυνος του προγράμματος, κ. Θωμάς Καραφέρης – Πληροφορικός, παρουσίασε θεωρητικά τις εκπληκτικές δυνατότητες των τρισδιάστατων εκτυπωτών, αλλά και έδειξε πρακτικά την εντυπωσιακή διαδικασία μίας τέτοιας εκτύπωσης. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι σε κάθε παρόμοια ιδιωτική ή εργοστασιακή κατασκευή, όπως και στη συγκεκριμένη, γίνεται χρήση και επαναχρησιμοποίηση ανακυκλώσιμων υλικών, μειώνοντας έτσι το περιβαλλοντικό αποτύπωμα.

Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το ΕΠΑ.Λ. Κόνιτσας, όπου ενημερωθήκαμε από τον Διευθυντή, κ. Στέφανο Καρασάββα και τους εκπαιδευτικούς για τη λειτουργία του σχολείου, τους τομείς της παρεχόμενης εκπαίδευσης και την επαγγελματική προοπτική των μαθητών/τριών τους, ενώ ξεναγηθήκαμε στις αίθουσες και τα εργαστήρια του σχολείου. Ιδιαίτερα μας εντυπωσίασε η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου σε «κήπο» με καταρράκτη και καλλιέργεια σπάνιων βοτάνων της περιοχής.

Συνοψίζοντας, ήταν μία όμορφη ημέρα στην ανοιξιάτικη φύση της Κόνιτσας, η οποία αποτέλεσε το φόντο για την προαναφερόμενη δράση. Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι συνέβαλαν με τον τρόπο τους σε αυτήν!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ευτυχία Ράπτη (Πληροφορικός), Ελένη Ζήκου (Φιλόλογος), Θεόδωρος Μέτσης (Τεχνολόγος)

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-stin-konitsa-trisdiastati-ektyposi-epaggelmatikos-prosanatolismos/