»

Απρ 08 2024

Ο καθηγητής Κοινωνικής Λαογραφίας Βασίλης Νιτσιάκος στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Zosim-Eco School: Οικολογικό Σχολείο» και της διαθεματικής συνεργασίας ανάμεσα στο μάθημα της Πληροφορικής και τα Φιλολογικά μαθήματα, την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024, ο πανεπιστημιακός καθηγητής Κοινωνικής Λαογραφίας, Βασίλης Νιτσιάκος, παρευρέθηκε ύστερα από πρόσκλησή μας στο σχολείο, για να συνομιλήσει με τους μαθητές/ήτριες των τμημάτων Α1 και Γ2. Κατά τη συνάντηση, ως αφόρμηση αξιοποιήθηκε το εξαιρετικό ντοκιμαντέρ του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου «Ο Ηρακλής, ο Αχελώος και η Γιαγιά μου», το οποίο άγγιξε ερμηνευτικά και συναισθηματικά τα παιδιά με το οικολογικό του μήνυμα. Στη συνέχεια, ο κ. Νιτσιάκος έκανε λόγο για το διαχρονικό ζήτημα της ανακύκλωσης αγαθών και πόρων στη χώρα μας, τονίζοντας την αξία της βιωματικής οικολογίας για την αειφορία, όπως αναδεικνύεται και από τις παραδοσιακές πρακτικές παραγωγής, χρήσης και επαναχρησιμοποίησης αντικειμένων, οι οποίες από ανάγκη διαβίωσης εξελίσσονταν σε συνειδητή ενέργεια του λαού μας. Τέλος, έμφαση δόθηκε στον ανθρώπινο παράγοντα και τον σεβασμό που οφείλουμε στο φυσικό και πολιτισμικό περιβάλλον ως «πατρίδα» όλων μας.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νιτσιάκο για την πολύτιμη συμβολή του στη δράση μας και για τη θετική παρακίνηση που παρείχε στους μαθητές και στις μαθήτριές μας ως προς την περιβαλλοντική ενεργοποίησή τους.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελένη Ζήκου (Φιλόλογος), Ευτυχία Ράπτη (Πληροφορικός)

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/14496-2/