»

Απρ 01 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Ζωσιμαία Βιβλιοθήκη και στη Δημοτική Πινακοθήκη

Την Τετάρτη 27/3/2014 τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης “Η Σχολική Βιβλιοθήκη μας: εστία μάθησης και δημιουργίας ανοιχτή για όλους τους μαθητές” και σε σύνδεση με το αναλυτικό πρόγραμμα των φιλολογικών μαθημάτων. Πρώτος σταθμός της επίσκεψης ήταν η Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη, όπου τα παιδιά πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Διαδρομές στη Βιβλιοχώρα της Ζωσιμαίας”, ενημερώθηκαν για την ιστορία της Βιβλιοθήκης, περιηγήθηκαν στον χώρο και με τη βοήθεια μιας ψηφιακής εφαρμογής έγιναν για μία ώρα μικροί βιβλιοθηκονόμοι. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν από τη μουσειολόγο της Δημοτικής Πινακοθήκης στην έκθεση “Μια συνηθισμένη μέρα…”, με έργα Νεοελληνικής ζωγραφικής από τη Συλλογή Π. Σπουρέλα & Ε. Σάλλα, και υλοποίησαν βιωματικές δράσεις. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν καθολική και ενθουσιώδης και αποκόμισαν πολλές νέες γνώσεις και εμπειρίες με παιγνιώδη τρόπο.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Παναγιώτα Παππά – Μαρία Πετρίδου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-sti-zosimaias-vivliothiki-kai-sti-dimotiki-pinakothiki/