»

Απρ 01 2022

Όλα τα χρώματα των κύκλων της Aνακύκλωσης – εικαστικό εργαστήριο

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «Ανακυκλώνουμε Υλικά – Ανανεώνουμε Ιδέες», την Τρίτη 29 Μαρτίου 2022, οι μαθητές του τμήματος Α2 είχαν τη χαρά να συνεργαστούν με τον εικαστικό Χρήστο Κόλλια (@chriskolliascraft), σε ένα εργαστήριο, με τίτλο «Όλα τα χρώματα των κύκλων της Ανακύκλωσης», εμπνευσμένο από την ανακύκλωση και τον συμβολισμό της (κύκλος). Συγκεκριμένα, με τη χρήση ποικίλων ανακυκλώσιμων υλικών (CD, νήμα, χαρτοταινία, ξύλο κ.ά.), αλλά και την αξιοποίηση των οδηγιών του καλλιτέχνη, οι μαθητές απασχολήθηκαν δημιουργικά και αυτοσχεδίασαν σε κάθε ατομικό έργο τους ως την τελική ομαδική επιτοίχια κατασκευή τους (mural), η οποία κοσμεί την αίθουσά τους. Έτσι, οι ίδιοι απόλαυσαν τη διαδικασία της μεταμόρφωσης των απλών και φθηνών ανακυκλώσιμων υλικών σε καλλιτεχνικό έργο, ενίσχυσαν έμπρακτα την οικολογική τους συνείδηση, ενώ ταυτόχρονα ανέδειξαν και την καλαισθητική πτυχή της ανακύκλωσης.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Χρήστο Κόλλια για την προθυμία και τον ενθουσιασμό του να συμβάλει καλλιτεχνικά στη δράση μας!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ελένη Ζήκου (Φιλόλογος) – Ευτυχία Ράπτη (Πληροφορικός).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ola-ta-chromata-ton-kyklon-tis-anakyklosis-eikastiko-ergastirio/