»

Μαρ 23 2022

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Κόνιτσας

Την Παρασκευή 18.3.2022 οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (πρώην Κ.Π.Ε.) Κόνιτσας, στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Μαθαίνω να αγαπώ και να σέβομαι το περιβάλλον”. Τους μαθητές υποδέχτηκαν οι αρμόδιοι εκπαιδευτικοί του ΚΕΠΕΑ κ. Φίλιππος Καραμπίνας και κ. Χριστίνα Ντάγκα, η οποία τους μίλησε για το Εθνικό Πάρκο Βόρειας Πίνδου, τη χλωρίδα και την πανίδα του και παρουσίασε τα μέτρα προστασίας που ισχύουν, καθώς και τις επιτρεπόμενες δραστηριότητες στις διάφορες Ζώνες. Στη συνέχεια η ομάδα ξεναγήθηκε στον χώρο και πήρε μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ορεινά Περιβαλλοντικά Μονοπάτια”. Μαθητές και συνοδοί περπάτησαν δίπλα στις όχθες του Βοϊδομάτη από τη γέφυρα Κλειδωνιάς προς το Μονοδένδρι απολαμβάνοντας την πεζοπορία στη φύση και αποτύπωσαν σε φωτογραφίες το τοπίο του Γεωπάρκου Βίκου-Αώου. Ταυτόχρονα, εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για τους κανόνες που ισχύουν στη Ζώνη Ι του Εθνικού Πάρκου (Περιοχές Προστασίας της Φύσης). Οι εντυπώσεις από τη συγκεκριμένη δράση κατά γενική ομολογία ήταν πολύ θετικές, ενώ εκφράστηκε η άποψη ότι το σχολείο θα πρέπει να δώσει έμφαση μελλοντικά σε ανάλογες βιωματικές δραστηριότητες στη φύση.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βασιλική Κεχαγιά, Μαρία Παπαγεωργίου, Μαρία Πετρίδου, Ελένη Τσιακίρη.

Στην επίσκεψη πήραν μέρος επίσης οι φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων Κωνσταντίνος Σαββίδης και Θωμάς Τσιάκος, που υλοποιούν την πρακτική τους στο σχολείο μας.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚEΠΕA Κόνιτσας 18.3.2022 – συλλογή φωτογραφιών

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-sto-k-e-pe-a-konitsas/