»

Μαρ 20 2024

Φιλοξενία Γερμανών μαθητών από το Augsburg στο σχολείο μας

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων πραγματοποίησε και για το σχολικό έτος 2023-24 πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών με το Γυμνάσιο St. Stephan στο Augsburg της Γερμανίας, με θέμα “Παράδοση”. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν δώδεκα (12) Γερμανοί μαθητές που διδάσκονται στο σχολείο τους Αρχαία Ελληνικά και δώδεκα (12) Έλληνες μαθητές που διδάσκονται στο σχολείο μας τη Γερμανική ως δεύτερη ξένη γλώσσα. Οι συντονίστριες εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ήταν η Παναγιώτα Παπατόλη (ΠΕ07) και η Μαρία Εξάρχου (ΠΕ86). Η πρώτη κινητικότητα του προγράμματος υλοποιήθηκε κατά το διάστημα από 9 έως 15 Μαρτίου 2024 στα Ιωάννινα με μεγάλη επιτυχία.

Οι  Γερμανοί μαθητές με τους συνοδούς τους, τον κύριο Markus Müller και την κυρία Cordula Safferling, έφτασαν στα Ιωάννινα όπου τους υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά οι μαθητές του σχολείου μας με τις οικογένειές τους.

Την επόμενη ημέρα, που ήταν Κυριακή, οι φιλοξενούμενοι με τους μαθητές μας και τις οικογένειές τους έκαναν εκδρομή στην Πρέβεζα και Πάργα, όπου απόλαυσαν τη θάλασσα και συμμετείχαν σε εορταστικές αποκριάτικες εκδηλώσεις.

Η επίσημη υποδοχή στο σχολείο μας έγινε τη Δευτέρα με παρουσίαση των δύο σχολείων από τους μαθητές, καθώς και με βιωματικά παιχνίδια γνωριμίας. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στην πόλη και στα σημαντικότερα κτήριά της και επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων, όπου ξεναγήθηκαν από αρχαιολόγο. Το Λαογραφικό Μουσείο Ιωαννίνων δεν θα μπορούσε να λείψει από το πρόγραμμα με θέμα την Παράδοση. Στο αρχοντικό Κων/νου Φρόντζου, η πλούσια συλλογή παραδοσιακών φορεσιών της περιοχής, τα σκεύη και τα έπιπλα εποχής ήταν κάποια από τα εκθέματα που είχαν τη δυνατότητα να δούνε οι μαθητές μας.

Στο σχολείο όλοι οι μαθητές του προγράμματος συμμετείχαν σε κοινές δράσεις στα μαθήματα των Εικαστικών με τον κ. Αλέξη Αναγνώστου και της Φυσικής Αγωγής με τον κ. Σπύρο Ντάνη, όπου διδάχθηκαν ελληνικούς χορούς και με την κ. Μαρία Εξάρχου υλοποίησαν συνεργατικό project σχετικά με την παράδοση και παρουσίασαν στα Ελληνικά και στα Γερμανικά θέματα όπως παραδοσιακά φαγητά, παραδοσιακός γάμος, παραδοσιακές φορεσιές, έθιμα της Αποκριάς, παραδοσιακοί οικισμοί, αργυροτεχνία.

Την Τετάρτη πραγματοποιήθηκε εκδρομή στα  Ζαγοροχώρια. Επισκεφτήκαμε την Χαράδρα του Βίκου, το παραδοσιακό χωριό Μονοδένδρι, την Ιερά Μονή της Αγίας Παρασκευής και έκθεση φωτογραφίας του Ελβετού Φιλέλληνα ταξιδιώτη Fred Boissonnas στο Ριζάρειο Εκθεσιακό Κέντρο.

Οι  μαθητές του προγράμματος επισκέφτηκαν τον Αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης και ξεναγήθηκαν τόσο στο χώρο του Αρχαίου θεάτρου όσο και στο Μαντείο της Δωδώνης. Είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφτούν το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Θεόδωρου Παπαγιάννη,  το Μουσείο Αργυροτεχνίας και το Αρχοντικό Μίσιου.

Η γεμάτη αυτή βδομάδα ολοκληρώθηκε με την καθιερωμένη αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν και οι οικογένειες των μαθητών μας, οι οποίες εκτός από τη φιλοξενία των Γερμανών μαθητών στα σπίτια τους, συμμετείχαν ενεργά και οργανωμένα καθημερινά με επιπλέον δραστηριότητες και επισκέψεις σε αξιοθέατα της πόλης των Ιωαννίνων, κάνοντας τη διαμονή των Γερμανών μαθητών στην πόλη μας μια φανταστική και αξέχαστη εμπειρία. Οι φιλοξενούμενοι αναχώρησαν  την Παρασκευή για τη χώρα τους με ενδιάμεση στάση στον Αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας.

Για την οργάνωση και τη διεκπεραίωση αυτού του προγράμματος ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια, τον Υποδιευθυντή, τον Σύλλογο διδασκόντων και το προσωπικό του Σχολείου για την αμέριστη στήριξή τους και φυσικά τις οικογένειες των μαθητών.

Θερμές ευχαριστίες οφείλουμε επίσης στο Ελληνογερμανικό Ινστιτούτο Νέων στη Θεσσαλονίκη (ΕΓΙΝ) για την οικονομική στήριξη που παρείχε στο πρόγραμμά μας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/filoxenia-germanon-mathiton-apo-to-augsburg-sto-scholeio-mas-2/