»

Απρ 27 2023

Ειδικές οδηγίες προς υποψηφίους

Η εισαγωγική δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με μια ματιά – Ειδικές οδηγίες προς υποψηφίους

• Ημερομηνία διεξαγωγής δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων: Σάββατο 29 Απριλίου 2023
  • Τόπος: Εξεταστικό κέντρο – Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, Δομπόλη 30
  • Ώρα προσέλευσης στο εξεταστικό κέντρο: το αργότερο ως τις 9:00 π.μ.
  • Ταυτοποίηση στοιχείων κατά την είσοδο στο εξεταστικό κέντρο: με αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο σε ισχύ (για υποψηφίους άνω των 12) – βεβαίωση ταυτοπροσωπίας ή διαβατήριο σε ισχύ (για υποψηφίους κάτω των 12 ετών)
  • Στοιχεία που ελέγχονται στην αίθουσα: εκτυπωμένη αίτηση, που αναγράφει τον κωδικό της αίτησης και το εξεταστικό κέντρο & έγγραφο ταυτοποίησης
  • Έναρξη εξέτασης: 10:00 π.μ.
  • Δυνατότητα αποχώρησης: μία ώρα μετά την έναρξη της εξέτασης
  • Διάρκεια εξέτασης: 2,5 ώρες (150 λεπτά)
  • Σύνολο ερωτήσεων: 50 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (25 για την Κατανόηση Κειμένων Ελληνικής Γλώσσας και 25 για τα Μαθηματικά)
  • Σύνολο αξιολογικών μονάδων: 100 (δεν υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση)
  • Τι επιτρέπεται να έχουν επιπλέον μαζί τους οι υποψήφιοι: μπουκαλάκι νερό, σκούρο μπλε ή μαύρο στιλό διαρκείας και γεωμετρικά όργανα.
  • Δεν επιτρέπεται η χρήση διορθωτικού, γόμας ούτε αριθμομηχανής.
  • Απαγορεύονται: κινητά τηλέφωνα, ρολόγια τύπου smart watch ή άλλη ψηφιακή συσκευή με σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου.
  • Δεν προβλέπεται διαδικασία αναβαθμολόγησης.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία και τον τρόπο εξέτασης δείτε στην ανάρτηση με τις Οδηγίες. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στον τρόπο με τον οποίο συμπληρώνεται το απαντητικό φύλλο. Μελετήστε τις σχετικές οδηγίες.

Ειδικά για τις ιδιαιτερότητες της εξέτασης μαθητών με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, δείτε τη σχετική υπουργική απόφαση, κεφ. Ε΄, άρθρο 13.

Τονίζεται ότι οι υποψήφιοι προσέρχονται και αποχωρούν από το εξεταστικό κέντρο με ευθύνη των γονέων τους. Οι γονείς, αφού συνοδεύσουν τα παιδιά τους μέχρι την είσοδο του εξεταστικού κέντρου, δεν επιτρέπεται να εισέρχονται στους χώρους του σχολείου (κτήριο και προαύλιο).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/eidikes-odigies-pros-ypopsifioys/