»

Μαρ 18 2024

Η “γαλλόφωνη” φλόγα στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο των δράσεων εν όψει των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού τον Ιούλιο του 2024, το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων φιλοξένησε τον ηθοποιό και σκηνοθέτη του Théâtre de l’Imprévu της Ορλεάνης, κ. Ερίκ Σενά (Éric Cénat), μαζί με την υπεύθυνη εκπαιδευτικών δράσεων του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης κ. Δανάη Ιωακειμίδου, όπως επίσης και τη Σχολική Σύμβουλο Γαλλικής Γλώσσας κ. Ρούλα Ιασονίδου και την Πρόεδρο της Ένωσης Καθηγητών Γαλλικής κ. Στέλλα Λεονάρδου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων της Γαλλικής γλώσσας από τα τμήματα Β1, Β2, Β3 και Γ2, καθώς και δέκα μαθητές / μαθήτριες από το Πρότυπο Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων, διάβασαν και δραματοποίησαν κάτω από την καθοδήγηση του κ. Ερίκ Σενά ποιήματα που έχουν σχέση με τα διάφορα αθλήματα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η δράση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα για τα παιδιά, που είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν στη γλώσσα που μαθαίνουν αλλά και να μετάσχουν στο Ολυμπιακό πνεύμα μέσα από μια άλλη πρωτότυπη προσέγγιση, είχαν δε μία διαδραστική και διασκεδαστική εκπαιδευτική εμπειρία. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες οι οποίοι υποδέχτηκαν με μοναδικό ενθουσιασμό και συνεργατικό πνεύμα το πρωτότυπο αυτό «μάθημα» γαλλικών!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ζαμπέτα Τζακώστα και Ελένη Χαρτζάβαλου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-quot-gallofoni-quot-floga-sto-protypo-gymnasio-zosimaias-scholis-ioanninon/