Μαρ 11 2018

Οι μαθητές «συνομιλούν» με τις «Γυναίκες ακίν[νίκ]ητες»

Τον καλύτερο τρόπο για να τιμήσουμε την Ημέρα της Γυναίκας επιλέξαμε με τους μαθητές του Γ1, στο πλαίσιο του προγράμματος «Ενεργοί Μαθητές – Ενεργοί Πολίτες». Προγραμματίσαμε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων για την έκθεση «Γυναίκες ακίν[νίκ]ητες», την Τετάρτη 7 Μαρτίου 2018. Οι μαθητές βίωσαν ένα ταξίδι στον χρόνο και στον χώρο μέσω των γυναικείων αγαλμάτων και είχαν την ευκαιρία «συνομιλώντας» μαζί τους να εκφράσουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις εμπνεύσεις τους, υπό την πολύτιμη καθοδήγηση και παρότρυνση του Γιαννιώτη γλύπτη Μιχάλη Οικονομίδη. Η ξενάγηση ολοκληρώθηκε στον Κήπο των Ηρώων, προκειμένου να θαυμάσουν το Ηρώο με τη δεσπόζουσα μορφή της Δόξας, καθώς και το άγαλμα της Ολυμπιάδας στην Πλατεία Πύρρου.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ελένη Ζήκου και Ευτυχία Ράπτη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-mathites-synomiloun-me-tis-gynekes-akinnikites/