Δεκ 30 2012

Πρόγραμμα eTwinning Γαλλικών: «Hermès: Messager eTwinning»

Με τον τίτλο «Hermès: Messager eTwinning» ξεκίνησε τη φετινή σχολική χρονιά 2012-13 η ηλεκτρονική αδελφοποίηση του σχολείου μας με το Γυμνάσιο Collège Antonin Perbosc της Γαλλίας. Το πρόγραμμα εντάσσεται στην υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων eTwinning και συμμετέχουν σε αυτό οι γαλλόφωνοι μαθητές του Β4 του σχολείου μας με τη καθοδήγηση της καθηγήτριας των Γαλλικών Ελένης Χαρτζάβαλου.

Οι μαθητές επικοινωνούν μέσω τηλεδιάσκεψης: χρησιμοποιώντας αυτή τη σύγχρονη και διαδραστική μέθοδο, οι μαθητές παρουσιάζονται στους Γάλλους συνεργάτες τους, δημιουργούν ένα άλμπουμ φωτογραφιών δείχνοντάς τους το σχολείο τους, καθώς και την πόλη τους και μιλούν για τις διατροφικές συνήθειες της περιοχής τους.

Το πρόγραμμα eTwinning: Hermès / ΕΡΜΗΣ

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/francais201213/

Αφήστε μια απάντηση