»

Ιαν 05 2018

Οι μαθητές δημιουργούν και εκτυπώνουν τρισδιάστατα στολίδια

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 το Α3 του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων επισκέφτηκε το εργαστήριο Fab Lab, που στεγάζεται στο κοινοτικό διαπολιτισμικό κέντρο «Μικρή Πόλις» στην οδό Μελετίου Γεωγράφου. Οι μαθητές, αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία των μηχανημάτων του εργαστηρίου, είχαν τη δυνατότητα να σχεδιάσουν ψηφιακά χριστουγεννιάτικα στολίδια και να τα εκτυπώσουν σε τρισδιάστατο εκτυπωτή. Παράλληλα είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με πρόσφυγες της περιοχής των Ιωαννίνων και να έρθουν σε επαφή με την αραβική και την περσική γλώσσα (φαρσί). Τέλος, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες, όπως παιχνίδι ρόλων.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί:

Βρίγκα Παναγιώτα ΠΕ15, Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας

Καλαντζή Βασιλική ΠΕ34, Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-mathites-dimiourgoun-ke-ektyponoun-trisdiastata-stolidia/