»

Μαρ 04 2018

Επιτυχόντες 78ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής συγχαίρουν όλους τους μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν και ιδιαίτερα όσους διακρίθηκαν στον 78ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για το σχολικό έτος 2017-18.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικών της Ε.Μ.Ε. περιλαμβάνει τρεις φάσεις:

Ο πρώτος διαγωνισμός, «Ο ΘΑΛΗΣ» (78ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017. Οι επιτυχόντες μαθητές μας στον διαγωνισμό για τη Β΄ τάξη, με αλφαβητική σειρά, είναι οι εξής:

• Δημακοπούλου Αρετή
  • Ιωαννίδη Αρχοντία
  • Καραμάνη Δανάη
  • Κούργια Πηνελόπη
  • Μαλανδρίνος Νικόλαος
  • Μπότσιου Σοφία
  • Τζαχρήστας Γεώργιος

Μπορείτε να δείτε συνολικά τα αποτελέσματα του διαγωνισμού στην ιστοσελίδα της Ε.Μ.Ε., εδώ.

Ο δεύτερος διαγωνισμός, «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» (78ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018. Διακρίθηκαν οι ακόλουθοι μαθητές:

• Μπότσιου Σοφία
  • Τζαχρήστας Γεώργιος

Ο τρίτος διαγωνισμός, «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» (35η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα 2018), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 3 Μαρτίου 2018, στην Αθήνα. Οι παραπάνω μαθητές εκπροσώπησαν το σχολείο μας και στον διαγωνισμό αυτό, του οποίου οι διακριθέντες συμμετέχουν στον «Προκριματικό διαγωνισμό» για τις Βαλκανιάδες και τη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epitychontes-78ou-panelliniou-mathimatikou-diagonismou/