»

Φεβ 18 2016

Επιτυχόντες 76ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος στον 76ο Πανελλήνιο Μαθηματικό Διαγωνισμό, που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Η διαδικασία, που είναι σε εξέλιξη, περιλαμβάνει τρεις γραπτές δοκιμασίες: τον «Θαλή» (14/11/2015), τον «Ευκλείδη» (16/1/2016) και τον «Αρχιμήδη», που θα διεξαχθεί το Σάββατο 27/2/2016.

Οι μαθητές του σχολείου μας που διακρίθηκαν στις παραπάνω γραπτές δοκιμασίες είναι οι ακόλουθοι:

Επιτυχόντες Πανελλήνιου Διαγωνισμού «Ευκλείδης» 2015-6

Β΄ γυμνασίου

• Καμπλέτσας-Μπαγκλής Δημήτριος Πέτρος
  • Τηλιόπουλος Ζήσης

Γ΄ γυμνασίου

• Τζαχρήστας Ιωάννης

Επιτυχόντες Πανελλήνιου Διαγωνισμού «Θαλής» 2015-6 (αλφαβητικά)

Β΄γυμνασίου

• Βράκα Κωνσταντίνα
  • Θεοδώρου Χρήστος Βαλεντίνος
  • Καμπλέτσας-Μπαγκλής Δημήτριος Πέτρος
  • Κανδρέλη Παρασκευή Μαρίνα
  • Κούτλας Δημήτριος
  • Κρανιώτης Βασίλειος
  • Ράφτης Ιωάννης
  • Σκούρας Αλέξης
  • Σουρέλης Σπύρος
  • Τηλιόπουλος Ζήσης

Γ΄γυμνασίου

• Βλάχας Λάμπρος
  • Γεωργακόπουλος Αθανάσιος
  • Γεωργούλας Ματθαίος
  • Δεληγιαννάκης Δημήτριος
  • Τζαχρήστας Ιωάννης

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές που θα πετύχουν στον «Αρχιμήδη» θα διαγωνιστούν στα Προκριματικά για τις Βαλκανιάδες και τη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που έλαβαν μέρος στους μαθηματικούς διαγωνισμούς, ιδιαίτερα στους επιτυχόντες!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epitichontes-76ou-panelliniou-mathimatikou-diagonismou/