»

Μάι 26 2014

Οδυσσέας 2014, η Οδύσσεια του twinspace

Με μότο τους στίχους του Κωνσταντίνου Καβάφη:

«Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις»

ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβριο του 2013 το διαθεματικό Γαλλόφωνο eTwinning έργο «Οδυσσέας 2014, η Οδύσσεια του twinspace» !

Με την έναρξη του προγράμματος, τριάντα ένας Γαλλόφωνοι μαθητές από το Α2, Α3 και Γ4 του Π.Π. Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων επιβιβαστήκαμε στο καράβι της περιπέτειας «Οδυσσέας 2014». Στιγμές από αυτό το ταξίδι βλέπετε στο παρακάτω βίντεο:

Ο Οδυσσέας της ιστορίας «Απρόσμενη πτώση» που δημιούργησαν οι μαθητές του Α3, γνώρισε την Καλυψώ στην πλατεία του Liston της Κέρκυρας. Με την ευκαιρία της σχολικής εκδρομής βρέθηκαν εκεί και γύρισαν σκηνές από το έργο. Βασισμένη σε σκηνές της ιστορίας, δημιουργήθηκε από την εκπαιδευτικό Άννα Μπουκουβάλα φωτοαφήγηση με σκηνές από το έργο:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ulysse2014/

Αφήστε μια απάντηση