»

Λήξαντα προϊόντα νέων τεχνολογιών

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

«ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΛΗΞΑΝΤΑ / ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ

ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ»

Στο σχολείο μας, τα σχολικά έτη 2003-2004 και 2004-2005 πραγματοποιήσαμε ένα πρόγραμμα με θέμα: «Περιβαλλοντικές επιπτώσεις από λήξαντα / μη χρησιμοποιούμενα προϊόντα νέων τεχνολογιών και τρόποι αντιμετώπισης τους». Επιλέξαμε αυτό το θέμα για την περιβαλλοντική εκπαίδευση των μαθητών, γιατί:

• Ένα από τα χαρακτηριστικά της σύγχρονης κοινωνίας είναι η τεράστια αύξηση της χρήσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών που συχνά αντικαθίστανται όχι γιατί δεν λειτουργούν πια, αλλά και γιατί στην αγορά κυκλοφορούν συνεχώς νεότερα μοντέλα.
  • Οι “άχρηστες” συσκευές μαζί με τα τμήματά τους που λειτουργούν, τις επικίνδυνες ουσίες που περιέχουν, τα ανακυκλώσιμα υλικά τους, αλλά και τα πολύτιμα μέταλλά τους, καταλήγουν σε χώρους ταφής απορριμμάτων ή ανεξέλεγκτες χωματερές, δημιουργώντας σοβαρά περιβαλλοντικά προβλήματα.
  • Το πρόβλημα έχει πάρει διεθνώς μεγάλες διαστάσεις και για το λόγο αυτό σε κάποιες χώρες έχουν ξεκινήσει προγράμματα ανάκτησης / ανακύκλωσης των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Ως στόχους του προγράμματος είχαμε θέσει, οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας:

• να κατανοήσουν ότι τα σκουπίδια έχουν κόστος οικονομικό και περιβαλλοντικό
  • να διαχωρίζουν και να πετούν ό,τι από τα σκουπίδια ανακυκλώνεται στους ειδικούς κάδους (του σχολείου ή εταιρειών που συγκετρώνουν τέτοια ανακυκλώσιμα υλικά)
  • να προωθούν την ιδέα επαναχρησιμοποίησης και αναβάθμισης των Η/Υ
  • να μεταδώσουν την ιδέα της ανακύκλωσης στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου
  • να αποκτήσουν αντικαταναλωτική συμπεριφορά.

Υπεύθυνες του προγράμματος ήταν οι καθηγήτριες Τόκη Βασιλική και Εξάρχου Μαρία και συμμετείχαν 22 μαθητές.

anakiklosievrias2

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/lixantaneontexnologion/

Αφήστε μια απάντηση