»

Δεκ 11 2012

Ανακύκλωση υλικών ευρείας χρήσης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

«ΑΝΑΚΥΛΩΣΗ ΥΛΙΚΩΝ ΕΥΡΕΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ (ΧΑΡΤΙ, ΓΥΑΛΙ, ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ)»

Στο σχολείο μας, τα σχολικά έτη 2003-2004 και 2004-2005, πραγματοποιήσαμε ένα Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: Ανακύκλωση Υλικών Ευρείας Χρήσης (Χαρτί, Γυαλί, Αλουμίνιο)”.

Επιλέξαμε το θέμα της ανακύκλωσης  γιατί:

• τα σκουπίδια αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του πλανήτη
  • η ανακύκλωση είναι μια από τις βασικές λύσεις του προβλήματος
  • οι μαθητές έχουν άμεση σχέση με το πρόβλημα και ενδιαφέρονται για τη λύση του

Οι σκοποί του προγράμματος που πραγματοποιήσαμε ήταν, οι μαθητές:

• να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με το περιβάλλον
  • να διαμορφώσουν περιβαλλοντική συνείδηση συμμετέχοντας σε διάφορες δραστηριότητες για την ανακύκλωση

Τα θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε ήταν:

Ανακύκλωση υλικών:

1. Χαρτί
2. Γυαλί
3. Αλουμίνιο
4. Πλαστικό

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν και παρήγαγαν ανακυκλωμένο χαρτί στο εργαστήριο της Φυσικής του σχολείου μας, ακολουθώντας όλες τις φάσεις ανακύκλωσης χαρτιού. Στη διαδικασία αυτή είχαμε την πολύτιμη βοήθεια του φυσικού μας κ. Δημήτριου Παπαγιάννη, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Υπεύθυνες του προγράμματος ήταν οι καθηγήτριες Τόκη Βασιλική και Εξάρχου Μαρία και συμμετείχαν 22 μαθητές.

anakiklosievrias1 anakiklosievrias3

anakiklosievrias4 anakiklosievrias5

anakiklosievrias6 anakiklosievrias8

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/anakiklosiylikonevriasxrisis/