»

Ιούν 03 2015

Ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών αποβλήτων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

«ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ»

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Τόκη Βασιλική – ΠΕ19, Εξάρχου Μαρία – ΠΕ19, Χαρτζάβαλου Ελένη – ΠΕ05

Τμήμα: Β3

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2014-15 και εντάσσεται στη θεματολογία: «Ανθρωπογενές περιβάλλον». Μέσα από αυτό προωθείται η καλλιέργεια δεξιοτήτων διερεύνησης και εξοικείωσης με πρακτικές ανακύκλωσης και περιορισμού αποβλήτων και απορριμμάτων. Προωθείται η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που έχουν σχέση με τα απορρίμματα και τις επιπτώσεις τους στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον, μέσω ολιστικής προσέγγισης και βιωματικής μάθησης.

Στόχοι μας ήταν οι μαθητές:

1. Να εντοπίσουν τις διάφορες κατηγορίες ανακυκλώσιμων υλικών, τις πρώτες ύλες και τα οικοσυστήματα από τα οποία προέρχονται.
  2. Να εστιάσουν στην ανακύκλωση ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών ειδικότερα.
  3. Να διερευνήσουν τους τέσσερις πιο απλούς και αποτελεσματικούς τρόπους για την παραγωγή λιγότερων σκουπιδιών (Άρνηση / Ελάττωση / Ανακύκλωση – Επαναχρησιμοποίηση).
  4. Να καταρτίσουν έναν πράσινο κώδικα ο οποίος θα μπορεί να τους παρέχει τα κριτήρια και τις αρχές στις οποίες στηρίζεται η αειφόρος κατανάλωση.
  5. Να εφαρμόσουν στην πράξη τον κώδικα που συνέταξαν και να κατανοήσουν τις επιπτώσεις των επιλογών τους.
  6. Να αναλάβουν ατομική και συλλογική δράση με στόχο την αειφόρο κατανάλωση.

Στα πλαίσια του Προγράμματος πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργοστάσιο SPIDER Γενική Ανακύκλωση Α.Ε. στο Ροδοτόπι (ΒΙ.ΠΕ.) Ιωαννίνων.

Οι εργασίες των μαθητών δημιουργήθηκαν με βάση Ιστοεξερεύνηση που δόθηκε από τις υπεύθυνες καθηγήτριες, αφού χωρίστηκαν στις εξής ομάδες:

1. Οι Γενικοί (Κρομμύδα Μαρία Ελένη, Μήτσης Αλέξανδρος, Ντόντορος Ηλίας)
  2. Οι Ερευνητές (Καψάλη Παρασκευή, Νούσιας Λάμπρος, Πάντζος Γιάννος, Παπακωστίδη Μαρία)
  3. Οι Επιστήμονες (Μάνθος Κωνσταντίνος, Μούλιας Νέστορας, Μπάκα Δήμητρα, Νικολαΐδης Λάζαρος)
  4. Οι Περιβαλλοντολόγοι (Πρίφτης Ιάσονας, Τζιόρας Γιάννης, Τσάλιος Ορέστης, Τσιτογιάννης Παύλος)
  5. Οι Εναλλακτικοί (Σιόντη Μελίνα, Σουτοπούλου Ιωάννα, Πλακατούρας Χρήστος)
  6. Οι Συμπερασματικοί (Παππάς Αχιλλέας, Τέλλη Χριστίνα, Χουλιάρα Φερενίκη)

Όλες οι ομάδες των μαθητών συνεργάστηκαν αρκετά καλά και προσπάθησαν συνολικά για το τελικό αποτέλεσμα.

Μέσω του προγράμματός μας οι μαθητές προβληματίστηκαν από τη συνεχή αύξηση του όγκου των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών αποβλήτων, τις βλαβερές συνέπειές τους, τους εναλλακτικούς τρόπους χρήσης τους και τα κοινωνικά και οικονομικά οφέλη που μπορούν να προκύψουν από την ανακύκλωσή τους. Εργάστηκαν με ενθουσιασμό, σχεδίασαν κόμικ, δημιούργησαν αφίσα, παρουσιάσεις, βίντεο, αποδεικνύοντας ότι οι μαθητές μπορούν να ευαισθητοποιηθούν σε περιβαλλοντικά θέματα και να αλλάξουν το μέλλον της κοινωνίας μας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/anakiklosi-ilektrikon-ke-ilektronikon-apovliton/