Δεκ 03 2015

Αν έφευγα κι εγώ: Η Β΄τάξη του σχολείου μας στη Δημοτική Πινακοθήκη

Με αφορμή τη θεματική ενότητα «Ετερότητα στη Λογοτεχνία» που εξετάζεται στο μάθημα της Λογοτεχνίας της Β΄ Γυμνασίου (σύμφωνα με το νέο/πιλοτικό πρόγραμμα σπουδών), οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος εθελοντικά την Κυριακή 8/11 και την Κυριακή 15/11/2015 στο μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα της Δημοτικής Πινακοθήκης Ιωαννίνων «Αν έφευγα κι εγώ».

Οι μαθητές μας συμμετείχαν στη δράση της Πινακοθήκης με ενθουσιασμό. Με την καθοδήγηση των «εμψυχωτριών» προσπάθησαν να μπουν στη θέση ενός πρόσφυγα και να κατανοήσουν τα αίτια και τις συνέπειες της προσφυγιάς μέσω της ενσυναίσθησης, ενώ απέδωσαν επίσης τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους δημιουργικά στο εικαστικό εργαστήρι. Μια γεύση από τις εμπνεύσεις τους μπορείτε να πάρετε στη σχετική ανάρτηση στο ιστολόγιο του σχολείου: Βάζω χρώμα στη ζωή των προσφύγων.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ελένη Ζήκου, Παναγιώτα Παππά, Μαρία Πετρίδου

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/an-efevga-ki-ego-i-btaxi-tou-scholiou-sti-dimotiki-pinakothiki/