»

Οκτ 09 2014

Ανακοίνωση για το Erasmus+, 2014 -15

Πρόγραμμα Erasmus+

Σας ανακοινώνουμε ότι στις 07/10/2014 εγκρίθηκε από το Ι.Κ.Υ. πρόγραμμα Erasmus+, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας ως εταίρος στη Δράση «ΚΑ2/Συνεργασία για την Καινοτομία και την Ανταλλαγή Καλών Πρακτικών – Στρατηγικές συμπράξεις – Εταιρικές Σχέσεις (Cooperation for Innovation and the Exchange of Good Practices – Strategic Partnerships) αποκλειστικά μεταξύ σχολείων από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή», που συντονίζει το Realschule στο Uetze-Hannover της Γερμανίας. Η Δράση αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, το οποίο είναι το νέο πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014-2020.

Το πρόγραμμα αφορά κινητικότητες και ανταλλαγές ομάδων μαθητών μεταξύ σχολείων από τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ισπανία, τη Ρουμανία και του δικού μας σχολείου και έχει τον τίτλο:

Power up: Motivation for a healthy lifestyle / Get active for your future: Shaping the future career

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια δύο σχολικά έτη (2014/2015 και 2015/2016) και οι καθηγητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι οι:

Β. Βλάχα, Ε. Γκαδρή, Β. Κεχαγιά, Κ. Μπεκιάρη,  Ε. Ράπτη, Ι. Τσιπλακίδης

Στα πλαίσια του προγράμματος έχουν προγραμματιστεί για το άμεσο προσεχές χρονικό διάστημα οι ακόλουθες δράσεις:

1. Συνάντηση καθηγητών από όλα τα σχολεία στο Ανόβερο, 13-16 Οκτωβρίου 2014. Από το σχολείο μας συμμετέχουν οι καθηγήτριες Βλάχα, Γκαδρή και Κεχαγιά.
  2. Κινητικότητα μαθητών, 16-22 Νοεμβρίου 2014, που θα λάβει χώρα στα Ιωάννινα και το σχολείο μας θα είναι το 1οσχολείο υποδοχής.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν άλλες πέντε κινητικότητες για τις οποίες θα ακολουθήσουν αντίστοιχες ανακοινώσεις.

Ιωάννινα, 08/10/2014

Η ομάδα του Erasmus+ του Π.Π.Γ.Ζ.Σ.Ι.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/erasmus201415-2/

Αφήστε μια απάντηση