»

Σεπ 20 2017

Νέο Πρόγραμμα Erasmus+ για το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του Erasmus+ “Power up! Get active for your future” (2014-16) εγκρίθηκε από το Ι.Κ.Υ. νέο πρόγραμμα Erasmus+, για το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής ως εταίρο στη Δράση ΚΑ2/ «Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών (Cooperation for Innovation and the Exchange of Good Practice)», με υπεύθυνο προγράμματος τον Διευθυντή, κ. Κρανά Βασίλειο. Η Δράση αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, το οποίο είναι  πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014-2020.

Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα αφορά κινητικότητες και ανταλλαγές ομάδων μαθητών μεταξύ σχολείων από την Ισπανία, την Ιταλία, τη Γερμανία και του δικού μας σχολείου. Στοχεύει στην κοινή δράση των μαθητών, εκπαιδευτικών και του ευρύτερου κοινωνικού περίγυρου ως προς τη βιώσιμη διαχείριση και  αξιοποίηση του ενεργειακού δυναμικού υπό τη σύγχρονη περιβαλλοντική οπτική και έχει τίτλο:

Agenda 2030: That’s our challenge!

To πρόγραμμα έχει διάρκεια δύο σχολικών ετών (2017/18 και 2018/19) και απαρτίζεται από παιδαγωγική ομάδα που αποτελείται από τις εκπαιδευτικούς:

Ε. Ζήκου, Β. Κεχαγιά, Κ. Μαλάμου, Χ. Παντούλα, Μ. Παπαγεωργίου, Ε. Ράπτη.

Για τις 10-11 Οκτωβρίου 2017 έχει προγραμματιστεί η 1η διακρατική συνάντηση εκπαιδευτικών, που θα λάβει χώρα στη Βαλένθια, από τη συντονίστρια χώρα Ισπανία. Το σχολείο μας θα εκπροσωπηθεί από τις καθηγήτριες Β. Κεχαγιά και Μ. Παπαγεωργίου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/neo-programma-erasmus-gia-to-protypo-gymnasio-zosimeas-scholis/