»

Ιούν 16 2013

Επιφανειακά και υπόγεια ύδατα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

«ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ / ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΙΑ ΥΔΑΤΑ»

Σχολικό Έτος: 2012-13

Συμμετέχουν οι μαθητές του τμήματος Β3

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Γιώτης Γρηγόρης ΠΕ 17-04

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί: Παντούλα Χριστίνα ΠΕ04, Παπαγεωργίου Μαρία ΠΕ03, Τσοκάνης Κωνσταντίνος ΠΕ17

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

• Η πρόσβαση σε καθαρό και πόσιμο νερό είναι δικαίωμα όλων. Είναι σημαντικό να προστατέψουμε την ποιότητα και ποσότητα του νερού, γιατί στις μέρες μας υποβαθμίζεται από αστικές, βιομηχανικές ή γεωργικές δραστηριότητες  (βιομηχανικά απόβλητα, αστικά λύματα, ανεξέλεγκτη δόμηση, οδικά δίκτυα και μεταφορές, άρδευση, υπεράντληση, ατμοσφαιρική ρύπανση κ.ά.).
  • Οι  βιομηχανίες είναι μια βασική πηγή μόλυνσης (CO, NO2, SO2, O3, PM10, αρωματικές ενώσεις BTX: Benzene, Toluene, Xylenes, καθώς και Pb / μόλυβδος) της ατμόσφαιρας, του εδάφους και των υδάτων. Με τη χρήση των νέων τεχνολογιών (φίλτρα κ.ά.) μπορούμε να περιορίσουμε τους ρύπους αυτούς.
  • Οι αυτοκινητόδρομοι ενοχοποιούνται για τη μόλυνση με τον επιβλαβή χρωμικό μόλυβδο (PbCrΟ4), αλλά και εξαιτωίας των λιπών και ελαίων. Με “ευφυέστερη μετακίνηση” (ποδήλατο, πεζοπορία, κ.ά.) μπορούμε να έχουμε υγεία και ποιότητα στη ζωή μας.
  • Επίσης η ανάγκη παραγωγής περισσότερων γεωργικών προϊόντων οδήγησε στην αποξήρανση τεράστιων εκτάσεων ελών και τη μετατροπή τους στη συνεχεία σε αγρούς.
  • Εκτός από τους υγροτόπους που χάθηκαν οριστικά, πολλοί άλλοι υποβαθμίστηκαν εξαιτίας της κατασκευής αρδευτικών έργων και της εισροής ρύπων (π.χ. απόβλητα από βιομηχανίες, οικισμούς και στάβλους).  Όμως οι υγρότοποι προσφέρουν πόσιμο νερό,  άμεσα και έμμεσα, μέσω του εμπλουτισμού των υπόγειων υδροφορέων, ενώ εκεί βρίσκουν τροφή και προστασία πολλά είδη πουλιών. Για αυτό είναι “αναγκαία” η διατήρησή τους.

Ο Πίνακας Ανακοινώσεων του Προγράμματος στο Σχολείο μας

nera1

nera2nera3

Φωτογραφίες από τις εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματός μας