»

Ιούν 24 2017

Δύναμη και ενέργεια σε φυσικό και σχολικό περιβάλλον

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

«ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Δύναμη και ενέργεια σε φυσικό και σχολικό περιβάλλον» υλοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2016-17 από τις εκπαιδευτικούς Παπαγεωργίου Μαρία ΠΕ03 (συντονίστρια) και Παντούλα Χριστίνα ΠΕ04, Ζήκου Ελένη ΠΕ02 (συμμετέχουσες) και από τους μαθητές του τμήματος Γ΄3.

Σύντομη περιγραφή

Το πρόγραμμα εντάσσεται στη θεματολογία «Ενεργός πολίτης για το περιβάλλον και την αειφορία». Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες με τη μέθοδο project και μέσα από μια  διερευνητική προσέγγιση, βιωματικές δραστηριότητες και πειράματα, διαχειρίστηκαν τις εξής κύριες θεματικές ενότητες:

• Ορισμός δύναμης στη Φυσική και τα Μαθηματικά
  • Ιδιότητες των δυνάμεων στα σύνολα των αριθμών
  • Ορισμός της ενέργειας
  • Η ενέργεια των αριθμών
  • Τριβή / εφαρμογές / Δυνάμεις στα διάφορα αθλήματα
  • Δύναμη και ενέργεια του νερού
  • Οι τέσσερις βασικές δυνάμεις της φύσης
  • Οι δυνάμεις του 10 οριοθετούν τον μικρόκοσμο και τον μακρόκοσμο
  • Φυσικές δυνάμεις / Ενέργεια που εκλύεται
  • Το ενεργειακό πρόβλημα / Προβληματισμοί
  • Ανθρώπινη ενέργεια: Από τον Προμηθέα στον Σούπερμαν
  • Ενεργοί μαθητές / Ενεργοί πολίτες

Βασική επιδίωξη των συμμετεχουσών εκπαιδευτικών ήταν, μέσω της ενασχόλησης των μαθητών με τη θεματολογία του προγράμματος, οι μαθητές να κατανοήσουν τη δύναμη και την ενέργεια ως βασικές έννοιες της διδακτικής διαδικασίας, καθώς και τις προεκτάσεις τους στην πραγματική ζωή, επίσης να αναπτύξουν περιβαλλοντική συνείδηση και αγωγή ενεργού πολίτη. Να σημειωθεί το ενδιαφέρον που έδειξαν οι μαθητές ως προς τη  διαθεματική προσέγγιση / διασύνδεση Φυσικής, Μαθηματικών, Γλώσσας και Λογοτεχνίας αλλά και η βελτίωση που είχαν σε δεξιότητες συνεργασίας / επικοινωνίας και ανάπτυξης κριτικής σκέψης / αξιολόγησης και οργάνωσης πληροφοριών.

Στο πλαίσιο του προγράμματος πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και, σε συνδυασμό με εκπαιδευτικά προγράμματα των υπόλοιπων τμημάτων, η εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ τάξης στην Πελοπόννησο.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί συνεργάστηκαν άψογα σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με πολύ καλά αποτελέσματα ως προς το τελικό παραχθέν υλικό (οι εργασίες των μαθητών εδώ).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/dynami-ke-energia-se-fysiko-ke-scholiko-perivallon/