»

Ιούν 15 2016

Μαθαίνω για το νερό. Πειραματίζομαι με το νερό

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

«ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ»

Κατά τη σχολική χρονιά 2015-16 οι μαθητές του τμήματος Β3 συμμετείχαν στο πρόγραμμα αγωγής υγείας με τίτλο «Μαθαίνω για το νερό. Πειραματίζομαι με το νερό». Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τους παρακάτω εκπαιδευτικούς: Ευτυχία Ράπτη ΠΕ19, Γκόκη Αχιλλέα ΠΕ19 και Παναγιώτα Βρίγκα ΠΕ15.

Οι μαθητές χωρίστηκαν εξαρχής σε ομάδες και η κάθε μία αναζήτησε πληροφορίες για το θέμα που είχε αναλάβει. Έπειτα η κάθε ομάδα ανέλαβε να συγγράψει την εργασία της και να συνεργαστεί με τις υπόλοιπες για την τελική παρουσίαση του θέματος. Οι μαθητές ενημερώθηκαν, ευαισθητοποιήθηκαν, αναζήτησαν πληροφορίες σχετικά με το νερό, αφού επισκέφθηκαν αρχικά τον χώρο του εργοστασίου εμφιάλωσης νερού ΖΑΓΟΡΙ – ΧΗΤΟΣ Α.Β.Ε.Ε. Στη συνέχεια έφτιαξαν κολάζ με θέμα το νερό. Τέλος πειραματίστηκαν με το νερό με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Χριστίνας Παντούλα (ΠΕ04.01) και επισκέφθηκαν το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Το αποτέλεσμα της εργασίας τους μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω βίντεο:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/matheno-gia-to-nero-piramatizome-me-to-nero/