»

Νοέ 08 2014

Ecomobility 2014

ecomobility 2014, logoΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την Τετάρτη 22 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις με διάφορους θεματικούς άξονες. Στα πλαίσια των εκδηλώσεων ενημερώσαμε τους συμμαθητές μας για το πρόγραμμα Ecomobility, τις δράσεις μας σχετικά με αυτό και την οικολογική μετακίνηση. Συζητήσαμε, εντοπίσαμε και καταγράψαμε με τη βοήθειά τους προβλήματα και λύσεις της πόλης μας.  Προσπαθήσαμε να τους ευαισθητοποιήσουμε έτσι ώστε να χρησιμοποιούν όλο και περισσότερο το ποδήλατο και τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Στη συνέχεια πήγαμε στο δημοτικό ραδιόφωνο για να ενημερώσουμε  τους συμπολίτες μας σχετικά με τη δράση μας.

Σαν ομάδα θέλουμε να πούμε σε όλους τους μεγάλους ότι έχουμε δικαίωμα να ζούμε σε μια ήρεμη πόλη χωρίς κυκλοφοριακά προβλήματα, καυσαέρια και ηχορύπανση.  Θέλουμε όταν  κάποιος πηγαίνει στο σχολείο του με ποδήλατο, να είναι κάτι συνηθισμένο και όχι κάτι διαφορετικό.

Ομάδα ecomobility Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων 2014-2015

Αλεξίου Νάντια, Ασπιώτη Ισμήνη, Βακαλόπουλος Δημήτρης, Γεωργιάδη Μαργαρίτα, Γεωργοπούλου Άρτεμις, Γρηγορίου Κωνσταντίνος, Κυριαζή Καλλιρρόη, Νούσια Φωφώ.

εργασίες στο ecomobility 2014εργασίες για ecomobility 2014

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ecomobility2014/

Αφήστε μια απάντηση