»

Ιούν 12 2021

Το κυνήγι του 1821

Με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση, την Τετάρτη 9/6/2021 οι μαθητές της γ΄ γυμνασίου του σχολείου μας συμμετείχαν σε ένα θεματικό κυνήγι θησαυρού με τίτλο «Ο θησαυρός του 1821». Χωρισμένοι σε 4 ομάδες ανά τμήμα οι μαθητές απάντησαν με ιδιαίτερο ζήλο σε ιστορικές ερωτήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας σχετικά με την Επανάσταση, έλυσαν γρίφους και αναζήτησαν αγωνιωδώς τα στοιχεία που θα τους οδηγούσαν στην ανακάλυψη του θησαυρού, ο οποίος ήταν το επιτραπέζιο παιχνίδι που δημιούργησαν οι μαθητές του Γ΄1 στο πλαίσιο προγράμματος με τίτλο «Γίνε αγωνιστής». Στο τέλος όλοι οι μαθητές επιβραβεύτηκαν για την προσπάθειά τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βασίλης Κολιός, Μαρία Πετρίδου

Η δράση δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί χωρίς την πολύτιμη συμπαράσταση της Διευθύντριας, των εκπαιδευτικών και της επιστάτριας του σχολείου, ενώ ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλονται στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας για τα κεράσματα των νικητών.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/to-kynigi-toy-1821/