»

Ιούν 03 2021

Ομιλία για το CERN σε μαθητές ομίλων

Την Παρασκευή 28-5-2021 οι μαθητές των ομίλων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών παρακολούθησαν μία πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία από τον αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Νικόλαο Πατρώνη, με τίτλο: CERN: το όχημά μας για ένα ταξίδι στον μικρόκοσμο”. Ο κ. Πατρώνης με απλό και κατανοητό τρόπο εξήγησε στους μαθητές τον ρόλο του CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire = Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Πυρηνικής Έρευνας) στην εξέλιξη της επιστήμης, πόσοι, ποιοι και πώς εργάζονται στα πειράματα που οργανώνονται από το CERN και στις έρευνες που πραγματοποιούνται εκεί, παρουσίασε την επιστημονική και κοινωνική του προσφορά, καθώς και την προοπτική για το μέλλον. Μετά την παρουσίαση δέχτηκε ερωτήσεις από τους μαθητές που, όπως τόνισε και ο ίδιος, αποτελούν την ελπίδα της επιστήμης.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Πατρώνη για τις πολύτιμες γνώσεις που μας πρόσφερε.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Παντούλα Χριστίνα, Παπαγεωργίου Μαρία, Τσακίρη Ελένη

dav

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/omilia-gia-to-cern-se-mathites-omilon/