»

Δεκ 05 2022

Συμμετοχή στη μουσειοπαιδαγωγική δράση «Κλεμμένες αρχαιότητες, λαοί χωρίς μνήμη»

Στο πλαίσιο της διαθεματικής συνεργασίας των Φιλολογικών και Εικαστικών μαθημάτων, τη Δευτέρα 28-11-2022, οι μαθητές/ήτριες του τμήματος Γ1 συμμετείχαν στη μουσειοπαιδαγωγική δράση «Κλεμμένες αρχαιότητες, λαοί χωρίς μνήμη», που υλοποιήθηκε στην Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων του Βυζαντινού Μουσείου στο Ιτς-Καλέ. Η συγκεκριμένη δράση, η οποία διοργανώθηκε από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Ιωαννίνων και το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού, συνέβαλε στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών ως προς το θέμα της προστασίας και διάσωσης των πολιτιστικών αγαθών από την παράνομη διακίνηση αρχαιοτήτων στη χώρα μας, αλλά και διεθνώς. Η κινητή πολιτιστική μονάδα ήταν εμπνευσμένη από μια ρωμαϊκή σαρκοφάγο, ενώ στο εσωτερικό της φιλοξενούνταν παιδαγωγικά εργαλεία, όπως μαγνητικά αντικείμενα, φορητό εικονογραφικό υλικό, εκμαγεία, αλλά και ένα επιδαπέδιο παιχνίδι, στοιχεία που ενθουσιωδώς αξιοποίησαν οι εκπαιδευόμενοι.

Στη συνέχεια, μαθητές/ήτριες και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Κέντρο Προστασίας και Προβολής Ιστορίας και Τέχνης της Ιεράς Μητροπόλεως Ιωαννίνων, όπου φιλοξενείται περιοδική έκθεση με φορητές εικόνες και τμήματα τέμπλων, τα οποία εκλάπησαν από μνημεία της περιοχής των Ιωαννίνων, εντοπίστηκαν και επέστρεψαν στους ναούς και στο Βυζαντινό Μουσείο.

Τόσο η πρωτοτυπία του θέματος όσο και η βιωματική προσέγγιση προκάλεσαν το ενδιαφέρον των παιδιών και τα παρακίνησαν σε γόνιμη συζήτηση με τις υπεύθυνες του προγράμματος. Σε συνδυασμό με το τοπικό ενδιαφέρον για την περιοχή μας, η οποία έχει δεχθεί πλήγμα στην πολιτιστική της κληρονομιά εξαιτίας της δράσης αρχαιοκάπηλων, αναδείχθηκε το γεγονός πως η αρχαιοκαπηλία αποτελεί μια από τις πιο ειδεχθείς μορφές του σύγχρονου οργανωμένου εγκλήματος, διότι πλήττει τη συλλογική μνήμη και την ταυτότητα του κάθε λαού.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αλέξης Αναγνώστου (ΠΕ08), Ελένη Ζήκου (ΠΕ02)

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/symmetochi-sti-moyseiopaidagogiki-drasi-klemmenes-archaiotites-laoi-choris-mnimi/