»

Μάι 10 2017

Φιλοξενία μαθητών μας στη Βαυαρία

Οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν φέτος στο πρόγραμμα αδελφοποίησης / ανταλλαγής μαθητών με το γυμνάσιο St. Stephan επισκέφθηκαν το Augsburg από τις 28.4 έως τις 5.5.2017, με συνοδούς τις υπεύθυνες καθηγήτριες Βασιλική Κεχαγιά και Μαρία Πετρίδου. Η υποδοχή της ομάδας στη Γερμανία ήταν πολύ εγκάρδια και τα παιδιά φιλοξενήθηκαν στις οικογένειες των Γερμανών μαθητών.

Κατά την παραμονή τους στη Βαυαρία μαθητές και συνοδοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το σχολείο, καθώς  και το μοναστήρι των Βενεδικτίνων του Αγίου Στεφάνου. Εκεί παρακολούθησαν μαθήματα μαθηματικών, θεατρικής αγωγής, ιστορίας, φυσικής, μουσικής. Περιηγήθηκαν επίσης στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Augsburg και θαύμασαν τα αξιοθέατα (δημαρχείο, «χρυσή» αίθουσα, πύργος Perlach, σιντριβάνι του Αυγούστου, μουσείο των ευεργετών Fugger & Welser, εργατικές κατοικίες Fuggerei, σπίτι του Μπ. Μπρεχτ). Επιπλέον, συμμετείχαν σε δύο ημερήσιες εκδρομές: στο Linderhof στις Άλπεις, όπου ξεναγήθηκαν στο παλάτι και στο πάρκο του Λουδοβίκου ΙΙ της Βαυαρίας και στο μοναστήρι του Ettal, και στο Μόναχο, όπου επισκέφθηκαν το ιστορικό κέντρο της πόλης, τη φημισμένη Γλυπτοθήκη στην Königsplatz, το Κέντρο τεκμηρίωσης & μνήμης για την ιστορία του εθνικοσοσιαλισμού και το Πανεπιστήμιο.

Στο πλαίσιο του φετινού θέματος του προγράμματος «Πρόσφυγες και άσυλο», οι μαθητές επισκέφθηκαν την οργάνωση Tür an Tür, μία δομή υποδοχής και στήριξης των προσφύγων και των αιτούντων άσυλο. Ξεναγήθηκαν στους χώρους της οργάνωσης και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τους σκοπούς της, καθώς επίσης και σχετικά με τα προβλήματα των προσφύγων και τη βοήθεια που τους παρέχεται για την ομαλή ένταξή τους στην κοινωνία.

Μια ιδιαίτερη στιγμή ήταν η συνάντηση με τον Κωνσταντίνο Σταφυλίδη και τον Γιάννη Γκέλιο, δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές της ομάδας του Augsburg, κατόπιν πρόσκλησης που δέχτηκαν από το γυμνάσιο St. Stephan. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους δύο αθλητές και να τους θέσουν ερωτήματα σχετικά με τη ζωή τους και την ενσωμάτωσή τους στη γερμανική κοινωνία, καθώς και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους στην ξένη χώρα. Στο τέλος μαθητές και καθηγητές με μεγάλο ενθουσιασμό φωτογραφήθηκαν με τους δύο ποδοσφαιριστές και πήραν αυτόγραφα.

Συνολικά η επίσκεψη στο Augsburg ήταν μια πολύ εποικοδομητική εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες και αποτέλεσε εξαιρετική ευκαιρία για βαθύτερη γνωριμία των δύο πολιτισμών και ενίσχυση των φιλικών σχέσεων που ήδη έχουν αναπτυχθεί μεταξύ των δύο σχολείων. Σε αυτό ο ρόλος των Γερμανών εκπαιδευτικών και ιδιαιτέρως των Anja Reichelt, Markus Müller και Marion Spielberger, που είχαν την ευθύνη της φετινής οργάνωσης από μέρους του St. Stephan, υπήρξε καταλυτικός.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/filoxenia-mathiton-mas-sti-vavaria/