»

Νοέ 05 2018

Το Θέατρο Σκιών στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου οι Όμιλοι Φιλαναγνωσίας και Mathe Φυσική, με ευθύνη των εκπαιδευτικών Ελ. Ζήκου, Χρ. Παντούλα, Μ. Παπαγεωργίου, οργάνωσαν μία δράση σχετικά με το Θέατρο Σκιών. Η παραδοσιακή αυτή τέχνη, καθώς συμπεριλαμβάνει στοιχεία Φιλαναγνωσίας (ανάλογα θεατρικά κείμενα, μαθητικούς αυτοσχεδιασμούς θεατρικής γραφής), Μαθηματικών (κατασκευή φιγούρας-σκηνικού, αναλογίες σχημάτων) και Φυσικής (φως-σκιά, ήχος, κίνηση), προσφέρεται για τη διαθεματική προσέγγιση που με επιτυχία  εφαρμόστηκε.

Οι δύο Όμιλοι ήρθαν σε επαφή με την παραδοσιακή τέχνη του «καραγκιοζοπαίχτη» αξιοποιώντας το ταλέντο του μαθητή μας Νικόλα Δριστιλιάρη (Α1). Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίασή του για την ιστορία και την εξέλιξη του Θεάτρου Σκιών στον χρόνο και στον χώρο, έμαθαν πώς κατασκευάζονται οι φιγούρες και τα σκηνικά και παρακολούθησαν αυτοσχεδιασμούς, καθώς και μια μικρή «παράσταση» που είχε προετοιμάσει.

Πολλά συγχαρητήρια στον μαθητή μας για το ταλέντο, τον ενθουσιασμό και την επαγγελματικότητά του!

Δείτε επίσης τη σχετική ανάρτηση στο ιστολόγιο του Ομίλου Φιλαναγνωσίας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/to-theatro-skion-sto-scholeio-mas/