»

Απρ 03 2012

Παραμύθια της Μεσογείου, στα Γερμανικά

Στα πλαίσια των 200 χρόνων από την 1η δημοσίευση των παραμυθιών των αδελφών Γκριμ, το Ινστιτούτο Γκαίτε στο Μιλάνο της Ιταλίας κάλεσε εκπαιδευτικούς από κράτη της Μεσογείου να συμμετέχουν με τους μαθητές/τις μαθήτριες τους σε αυτό το πρόγραμμα, στο οποίο ένας βάτραχος παραμυθάς φέρνει τα παραμύθια σε κάθε σχολείο και τα διαβάζει μαζί με τα παιδιά, αλλά παίρνει και ένα παραμύθι της κάθε περιοχής μαζί του. Συμμετείχαν 8 κράτη της Μεσογείου (Ιταλία, Σλοβενία, Κροατία, Σερβία, Τουρκία, Αίγυπτος, Ισπανία και Ελλάδα) και συγκεκριμένα 28 σχολεία των κρατών αυτών.

Ένα από τα σχολεία της Ελλάδας ήταν και το δικό μας, δηλαδή η τάξη Β4 στο μάθημα των Γερμανικών. Ηχογράφησαν στα γερμανικά το παραμύθι «Οι μουσικοί της Βρέμης», αναλαμβάνοντας από ένα ρόλο. Επεξεργάστηκαν επίσης το ελληνικό λαϊκό παραμύθι της Ηπείρου «Η Τζιάνα», το όποιο μετέφρασαν και ανέβασαν στο μπλογκ του προγράμματος:

Η ομάδα μαθητών:

Λάζαρος Κωλέτσης, Δημήτρης Μπούκας, Ευρυσθένης Παναγιωτίδης, Ειρήνη Παπαευθυμίου, Λαμπρινή Πλιάκου, Γεώργιος Ράπτης, Ηρώ Σιόντη, Θεοχάρης Στύλιος, Ιωάννα Σωτηροπούλου, Ουρανία Τζιοβάρα.

Εργασία μαθητών (ενδεικτικά):

Μετάφραση στα Γερμανικά από τις μαθήτριες Ηρώ Σιόντη και Ιωάννα Σωτηροπούλου του λαϊκού παραμυθιού της Ηπείρου «Η Τζιάνα», Εκδόσεις ΕΝ ΠΛΩ, 2008

Die Räuberhöhle – Ein griechisches Märchen

Es waren einmal zwei Brüder. Der Eine war reich, der Andere arm. Eines Tages ist der arme Bruder ins nächste große Dorf gegangen, um Heu zu verkaufen. Auf dem Rückweg entdeckte er an einem Abhang eine große Höhle. Der arme Bruder war neugierig und wollte sehen, was es in dieser Höhle zu sehen gab, aber der Eingang war mit einem großen schweren Stein versperrt. Da rief der Bruder: “Höhle öffne dich!”, der Stein bewegte sich zur Seite und der Weg in die Höhle war frei. Als der arme Bruder in der Höhle war, schloss sich der Eingang hinter ihm wieder zu.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/paramithiamesogeiou/

Αφήστε μια απάντηση