»

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΖΩΣΙΜΑΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014

Λειτουργία ομίλων / Υποβολή αιτήσεων συμμετοχής

Πολλοί παιδαγωγοί και ψυχολόγοι θεωρούν ότι η ύπαρξη της ομαδικής ζωής στο σχολείο είναι άκρως απαραίτητη. Η συμμετοχή και η δραστηριοποίηση  των μαθητών σε θεματικούς άξονες που επιλέγονται με βάση τα ενδιαφέροντά τους ευνοούν σταθερά την ομαδικότητα και την συντροφικότητα, παράλληλα με την ανάπτυξη των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους. Τα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία (ΠΠΣ) εφαρμόζουν το θεσμό των ομίλων, που απευθύνεται σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, επηρεάζοντας σημαντικές παραμέτρους και παράγοντες της εκπαίδευσης.

• Οι όμιλοι στηρίζονται στη βάση της προαιρετικότητας και της επιλεκτικότητας τόσο από τους μαθητές όσο και από τους εκπαιδευτικούς που αναλαμβάνουν ως υπεύθυνοι των ομίλων, καλύπτουν πληθώρα αντικειμένων και κινούνται από το επίπεδο των ενδιαφερόντων έως και την αριστεία.
  • Η εγγραφή των μαθητών στους ομίλους γίνεται με αίτηση των γονέων στο Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο (ΕΠ.Ε.Σ.) του σχολείου μετά από τη σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου συντονιστή του μαθήματος και του Διευθυντή.

Οι κυριότερες προϋποθέσεις και κανόνες λειτουργίας τους  είναι:

• Ο ελάχιστος αριθμός μαθητών ορίζεται στους 11 και ο μέγιστος στους 20.
  • Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει σε 2 ομίλους το ανώτερο.
  • Η επιλογή θα γίνεται με διαδικασίες ανίχνευσης δεξιοτήτων και ενδιαφερόντων των μαθητών. Ο υπεύθυνος μπορεί να προτείνει αιτιολογημένα άλλες διαδικασίες επιλογής
  • Λειτουργούν μετά το κανονικό πρόγραμμα, μία ή δύο φορές την εβδομάδα ο καθένας   από τις 14:00 έως 15:30.
  • Απαιτείται συστηματική παρακολούθηση εκ μέρους των μαθητών (υπάρχει παρουσιολόγιο.

Για τη σχολική χρονιά 2013-2014 θα λειτουργήσουν στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων οι παρακάτω Όμιλοι:

Όμιλοι Δραστηριοτήτων Υπεύθυνος/η Ομίλου Συναντήσεις
Όμιλος Μουσικής Κ. Μπεκιάρη 1 φορά/εβδομάδα
Αθλητικός Όμιλος Β. Κεχαγιά 2 φορές/εβδομάδα
Όμιλος Δημιουργικής γραφής και Θεάτρου Α. Μπουκουβάλα 2 φορές/εβδομάδα
Όμιλος Ιταλικής Γλώσσας Β. Καλαντζή 1 φορά/εβδομάδα
Όμιλος Τεχνολογίας – Αυτοματισμού Κ. Τσοκάνης 1 φορά/εβδομάδα

Όμιλος Αριστείας Υπεύθυνος/η Ομίλου Συναντήσεις
Μαθηματικός Όμιλος Β. Βλάχα 1 φορά/εβδομάδα

Οι δηλώσεις ενδιαφέροντος θα υποβάλλονται στο σχολείο  από 26/9 ως 30/9. Η λειτουργία των Ομίλων θα ξεκινήσει αρχές Οκτωβρίου και θα τελειώσει με το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Ζαβιτσάνου Ερασμία

Ο κανονισμός λειτουργίας των Ομίλων έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας: http://gym-zosim.ioa.sch.gr/omili

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/etisiesomiloi2013_14/

Αφήστε μια απάντηση