»

Οκτ 07 2011

Συμμετοχή του σχολείου μας στην 9η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία (2011)

Η 9η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία, που διοργανώθηκε από τους Εθελοντές Αιμοδότες Ελλάδος, ξεκίνησε στις 27 Αυγούστου από τα Σέρβια Κοζάνης και διατρέχει όλη την Ελλάδα, μεταφέροντας το μήνυμα του εθελοντισμού, της ανιδιοτελούς προσφοράς στον άγνωστο πάσχοντα συνάνθρωπο.
Μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην υποδοχή της φλόγας της αγάπης στα Γιάννινα, που έγινε τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2011.

Μηνύματα Εθελοντικής Αιμοδοσίας
  • Η εθελοντική αιμοδοσία είναι πολιτισμός.
  • Το αίμα δεν είναι βιομηχανικό προϊόν. Δεν πουλιέται, δεν αγοράζεται, δεν παρασκευάζεται. Προσφέρεται από τον υγιή άνθρωπο στον άγνωστο πάσχοντα συνάνθρωπο.
  • Η εθελοντική αιμοδοσία είναι πράξη ανθρωπιάς και αλληλεγγύης.
  • Η προσφορά αίματος είναι προσφορά ζωής.
  • Μπορούμε  να απαλλάξουμε τον εατό μα, το φίλο μας, το συγγενή μας, τον άγνωστο συνάνθρωπο που κινδυνεύει, από το άγχος να βρει αίμα όταν το έχει ανάγκη.
  • Πρέπει η πατρίδα μας να γίνει αυτάρκης σε αίμα, από εθελοντικά προσφερόμενο αίμα, γιατί μόνο αυτό παρέχει ασφάλεια και ποιότητα στην υγεία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/9/

Αφήστε μια απάντηση