»

Απρ 16 2015

Βιωματικό μάθημα στον «Ηπειρωτικό Αγώνα»

Την 1η Απριλίου 2015 η δημοσιογραφική ομάδα της σχολικής μας εφημερίδας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην εφημερίδα «Ηπειρωτικός Αγών» στα πλαίσια των γλωσσικών μαθημάτων και του πολιτιστικού προγράμματος «Ζωσιμάδων Τύπος».
Η Διευθύντρια του «Ηπειρωτικού Αγώνα», κ. Τιτίκα Τζάλλα, υποδέχτηκε και ξενάγησε τους μαθητές στις εγκαταστάσεις της εφημερίδας και τους πληροφόρησε για την ιστορία της. Στη συνέχεια οι δημοσιογράφοι κ. Βαρβάρα Αγγέλη και κ. Γιώργος Τσαντίκος οργάνωσαν ένα μικρό εργαστήριο δημοσιογραφίας, μέσα από το οποίο οι μαθητές έμαθαν για τη δημοσιογραφική έρευνα, την αξιολόγηση των πηγών και τη διασταύρωση των πληροφοριών, διδάχτηκαν τον τρόπο με τον οποίο συντάσσεται μία είδηση και συνειδητοποίησαν την αξία της πρωτοτυπίας και τη σημασία της πνευματικής ιδιοκτησίας (copyright). Επίσης, οι εκκολαπτόμενοι «δημοσιογράφοι» συμμετείχαν σε εικονική συνέντευξη τύπου και συζήτησαν θέματα της τοπικής επικαιρότητας, αναζήτησαν υλικό στο αρχείο της εφημερίδας και έμαθαν πώς γίνεται η αξιοποίησή του γράφοντας μονόστηλα, σχολίασαν άρθρα, αλλά και πήραν τη γνώμη των δημοσιογράφων για τα δικά τους κείμενα.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Παναγιώτα Παππά, Μαρία Πετρίδου / Τμήμα: Β΄1.
Την επίσκεψή μας κάλυψε με άρθρο του στο πρωτοσέλιδο του «Ηπειρωτικού Αγώνα» στις 2/4/2015 ο κ. Γ. Τσαντίκος.

Invalid or incomplete url supplied

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/viomatiko-mathima-ston-ipirotiko-agona/