»

Απρ 25 2018

Στο 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με οδηγό τον Καζαντζάκη

Το σχολείο μας πήρε μέρος και στο φετινό 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη των Ιωαννίνων στις 19-20 Απριλίου 2018.

Η μαθήτρια Κυριακή Γκουργκούλη του Β΄4 παρουσίασε το εξαιρετικό έργο που δημιούργησε σε περιβάλλον Scratch και με το οποίο κατέκτησε το 1ο βραβείο του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού παιχνιδιού στο Scratch, στην ειδική θεματική «Ελληνική Μυθολογία και Καζαντζάκης». Η μαθήτρια συμμετείχε στον διαγωνισμό με ένα παιχνίδι ερωτήσεων που δημιούργησε εξ ολοκλήρου μόνη της (ιστορία, γραφικά, πρόγραμμα) υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών πληροφορικής Ευτυχίας Ράπτη, Αχιλλέα Γκόκη και Μαρίας Εξάρχου, με τον τίτλο «Το ταξίδι του Οδυσσέα με βοηθό τον Καζαντζάκη».

Περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας μπορείτε να βρείτε εδώ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/sto-8o-festival-psifiakis-dimioyrgias-me-odigo-ton-kazantzaki/