»

Ιαν 20 2015

Συμμετοχή του σχολείου μας στον διαγωνισμό “Μειώνω το Ενεργειακό μου Αποτύπωμα”

Η περιφέρεια Ηπείρου υλοποιεί πρόγραμμα με θέμα “Μειώνω το Ενεργειακό μου Αποτύπωμα”, ενταγμένο στον Άξονα Προτεραιότητας “06 / Αειφόρος Ανάπτυξη και Ποιότητα Ζωής Ηπείρου” του Ε.Π. “Θεσσαλία – Στερεά Ελλάδα – Ήπειρος”, συγχρηματοδοτούμενο από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) και από Εθνική Συμμετοχή. Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού διενεργεί μαθητικό διαγωνισμό με θέμα την  “Προστασία του Περιβάλλοντος Μέσω Εξοικονόμησης Ενέργειας στα Σχολεία”.

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων συμμετέχει στον ανωτέρω διαγωνισμό με κύριο στόχο την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση και κινητοποίηση των μαθητών σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού οι μαθητές μέσω ερωτηματολογίων διεξήγαγαν έρευνα σχετικά με την κατανάλωση ενέργειας στο σχολείο και πρότειναν τρόπους μείωσης του ενεργειακού αποτυπώματος του σχολείου.
Το υλικό που συγκεντρώθηκε αποτυπώθηκε σε ένα έντυπο 188 σελίδων το οποίο στάλθηκε στην Περιφέρεια Ηπείρου.

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Τσοκάνης Κων/νος ΠΕ 17 Ηλεκτρολόγος  /  Παντούλα Χριστίνα ΠΕ04.01.

Μειώνω το Ενεργειακό μου Αποτύπωμα, εξώφυλλο εργασίας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/simmetochi-tou-scholiou-sto-diagonismo-miono-energiako-mou-apotipoma/