»

Ιούν 15 2016

Συμμετοχή στον Μαραθώνιο Ανάγνωσης «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη»

marathonios_5_195Ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας κατά το σχολικό έτος 2015-2016 έλαβε μέρος στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη» των εκδόσεων Μεταίχμιο, στον οποίο συμμετείχαν περίπου 22.000 μαθητές από την Ελλάδα και την Κύπρο. Στη διάρκεια του Μαραθωνίου η ομάδα των μαθητών που αποτελούν τον Όμιλο μελέτησε με ενθουσιασμό τα επιλεγμένα βιβλία της Άλκης Ζέη, προβληματίστηκε δημιουργικά και τέλος συμπλήρωσε τα σχετικά ερωτηματολόγια. Η συνολική εμπειρία ήταν εξαιρετική και τα κέρδη από τη συμμετοχή στην αξιέπαινη αυτή πρωτοβουλία πολλαπλά: οι μαθητές προσέγγισαν βιβλία που δεν είχαν διαβάσει, γνώρισαν καλύτερα την αγαπημένη συγγραφέα αλλά και τον άνθρωπο Άλκη Ζέη, εμβάθυναν στο έργο της και παράλληλα απέκτησαν γνώσεις για σημαντικά ιστορικά γεγονότα του 20ου αιώνα, κυρίως όμως είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν αισθητικά τις περιπέτειες μικρών και μεγάλων ηρώων.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/simmetochi-ston-marathonio-anagnosis-o-thavmastos-kosmos-tis-alkis-zei/