»

Σεπ 25 2021

Σηματοδότηση διάβασης πεζών έξω από το σχολείο

Στην αρχή της τρέχουσας σχολικής χρονιάς 2021-22 σηματοδοτήθηκε η διάβαση πεζών έξω από το σχολείο μας και τοποθετήθηκαν δύο παλλόμενα ηλιακά φανάρια τα οποία προειδοποιούν τους διερχόμενους οδηγούς να ελαττώσουν ταχύτητα και να δώσουν προτεραιότητα στους πεζούς.

Πρόκειται για μία πρόταση των μαθητών μας η οποία υλοποιήθηκε. Συγκεκριμένα κατά το σχολικό έτος 2018-19 στο πλαίσιο δράσης για την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της μαθητικής κοινότητας, που οργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς Χριστίνα Παντούλα, Παναγιώτα Βρίγκα, Γιάννη Ζωγάκη, οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Β3 είχαν προτείνει τη σηματοδότηση της διάβασης πεζών έξω από το σχολείο με την τοποθέτηση ηλιακών φαναριών. Η πρότασή τους κατατέθηκε επίσημα στις διαβουλεύσεις του Δήμου Ιωαννιτών. Μάλιστα την επόμενη σχολική χρονιά (2019-20) συναντήθηκαν με τον Αντιδήμαρχο Έργων και Υποδομών κ. Γ. Αρλέτο και την υπέβαλαν εκ νέου με σκοπό την παρουσίαση, την επικαιροποίηση και τη συζήτηση της πρότασης της μαθητικής μας κοινότητας. Τελικά η επιμονή τους ανταμείφθηκε.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την πρωτοβουλία τους και την ενεργή συμμετοχή τους στα κοινά!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/simatodotisi-diavasis-pezon-exo-apo-to-scholeio/