»

Μάι 04 2016

Πρώτη θέση στον Πανελλαδικό μαθητικό διαγωνισμό για τα δάση και τη δασοπονία 2016 μεταξύ των σχολείων Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας

Η ομάδα που εκπροσώπησε το σχολείο μας στον “Πανελλαδικό μαθητικό διαγωνισμό για τα δάση και τη δασοπονία Young People in European Forests 2016”, αποτελούμενη από τις μαθήτριες της Β’ τάξης Κωσταδήμα Ναταλία, Προκόπη Υακίνθη και Τζίμα Χριστίνα, κατέλαβε την 1η θέση μεταξύ των διαγωνισθέντων σχολείων (Γυμνασίων και Λυκείων) της Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας και την 14η θέση μεταξύ των 162 σχολείων που συμμετείχαν από όλη την Ελλάδα. Ο διαγωνισμός, που πραγματοποιήθηκε στις 23 Απριλίου 2016 στο 7ο Γενικό Λύκειο Ιωαννίνων, περιελάμβανε, εκτός από γραπτή εξέταση, αναγνώριση δασικών ειδών της ελληνικής χλωρίδας.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας, που ως ανταμοιβή για την επιτυχία τους θα συμμετάσχουν, μαζί με τις άλλες νικήτριες ομάδες από όλη τη χώρα, σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής ενημέρωσης στον Εθνικό Δρυμό Πάρνηθας τον Σεπτέμβριο του 2016.

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τη συμμετοχή και την προετοιμασία των μαθητριών: Μαλάμου Κωνσταντίνα και Νείλα Ιωάννα.

Διαγωνισμός Δασοπονίας διαγωνισμός δασοπονίαςπροετοιμασία διαγωνισμός δασοπονία

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/proti-thesi-gia-to-scholio-mas-ston-panelladiko-mathitiko-diagonismo-gia-ta-dasi-ke-ti-dasoponia-2016-metaxi-ton-scholion-ipirou-ke-ditikis-makedonias/