»

Μάι 14 2018

Ολοκλήρωση της 2ης κινητικότητας στη Σικελία

Με αξιοσημείωτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 2η κινητικότητα του Erasmus+ προγράμματος με τίτλο “Agenda 2030: That’s our challenge!”. Kατά το χρονικό διάστημα 6-12 Μαΐου 2018, oι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κ.κ. Ράπτη Ευτυχία και Μαλάμου Κωνσταντίνα, μαζί με έξι μαθητές επισκέφθηκαν το I.P.S. “FEDERICO II” της Enna στη Σικελία και συμμετείχαν στις δραστηριότητες του προγράμματος που στόχευαν στην κοινή δράση των μαθητών, εκπαιδευτικών και του ευρύτερου κοινωνικού περίγυρου ως προς τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ και, συγκεκριμένα, τον Στόχο 2: «Μηδενική Φτώχεια» και τον Στόχο 17: «Συνεργασία για τους Στόχους».

Το πολυδιάστατο πρόγραμμα κάλυψε ένα ευρύ φάσμα εκπαιδευτικών διαδικασιών για τη γνωριμία με το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον της περιοχής με έντονο το ελληνικό στοιχείο (Valley of Greek Temples Agrigento), καθώς και επισκέψεις σε τοπικούς φορείς (Δήμος Enna – Πανεπιστήμιο Kore – επιχειρήσεις), περιηγήσεις σε τοπία φυσικού κάλλους και αρχαιολογικούς χώρους (Castle of LombardyNicoletti Lake) και διαδραστική συμμετοχή σε αθλητικούς αγώνες και βιωματικά εργαστήρια.

Οι Σικελοί εταίροι ανταπέδωσαν εγκάρδια την ελληνική φιλοξενία που τους είχε προσφερθεί στο Πρότυπο Γυμνάσιο τον Φεβρουάριο και επιβεβαίωσαν το γεγονός ότι το Erasmus+ δημιουργεί ισχυρούς δεσμούς φιλίας και συνεργασίας σε εκπαιδευτικούς και μαθητές.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/oloklirosi-tis-2is-kinitikotitas-sti-sikelia/