»

Μαρ 20 2022

Ο Όμιλος Κινηματογράφου στη Μικρή Κινηματογραφική Λέσχη Χανίων

Ο Όμιλος Κινηματογράφου “Πάμε σινεμά;” πήρε μέρος στο σύντομο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Μικρή Κινηματογραφική Λέσχη του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων κατά τον μήνα Μάρτιο του 2022.

Οι μαθητές του Ομίλου παρακολούθησαν δύο βραβευμένες ταινίες μικρού μήκους που μας υποδείχθηκαν από το Φεστιβάλ και υλοποίησαν ποικίλες δραστηριότητες από τις προτάσεις της Λέσχης αλλά και δικής μας επινόησης. Οι μαθητές υποδέχτηκαν τις ταινίες με ζωηρό ενδιαφέρον, προβληματίστηκαν έντονα και προσπάθησαν να μπουν στη θέση των ηρώων και να βρουν διεξόδους στις διλημματικές καταστάσεις που εκείνοι αντιμετώπισαν. Συνολικά η συμμετοχή του Ομίλου στη Μικρή Κινηματογραφική Λέσχη κρίνεται απόλυτα επιτυχής.

Ταινίες που προβλήθηκαν:

Υπεύθυνες καθηγήτριες Ομίλου: Παναγιώτα Παππά – Μαρία Πετρίδου

Η ταινία “Kayayo” προβλήθηκε επίσης την 1η/3/2022 στο τμήμα Α4 στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας, με διαφορετική στόχευση και δραστηριότητες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/o-omilos-kinimatografoy-sti-mikri-kinimatografiki-leschi-chanion/