»

Σεπ 21 2022

Νέα γραμμή αστικής συγκοινωνίας για μαθητές (προς το σχολείο μας)

Ακολουθεί σχετική ανακοίνωση της Περιφέρειας Ηπείρου:

“Σας ενημερώνουμε πως από την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου λειτουργεί νέα απευθείας γραμμή αστικής δημόσιας συγκοινωνίας με έναρξη στις 7.20 από την κεντρική στάση της Νέας Ζωής (θα ανεβαίνει την Ίωνος Δραγούμη), θα διέρχεται τη Νέα Ζωή και την Εξοχή όπου θα σταματά στις μπλε στάσεις του Αστικού και όπου συναντά μαθητές, θα συνεχίζει στις 7.30 από τον κυκλικό κόμβο των Καρδαμιτσίων με κατεύθυνση εντός των Καρδαμιτσίων επί της Εθνικής Αντιστάσεως όπου θα συλλέγει μαθητές, θα ανεβαίνει στα Μέλανδρα, θα κάνει στάση στις 7.40 στον κόμβο Καρδαμιτσίων και θα συνεχίσει να κάνει στάσεις επί των οδών Μακρυγιάννη, Μεγάλου Αλεξάνδρου, Σουλίου, Πλατείας Ομήρου, Δόμπολη μέχρι την αποβίβαση έξω από το Πρότυπο Γυμνάσιο και στη συνέχεια απέναντι από το 1ο ΕΠΑ.Λ., διανύοντας δηλαδή την κάτωθι διαδρομή:

ΝΕΑ ΖΩΗ/ΕΞΟΧΗ – ΚΟΜΒΟΣ ΚΑΡΔΑΜΙΤΣΙΩΝ – ΑΓΙΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ – ΠΛ. ΧΑΤΖΗ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ – ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ – ΣΟΥΛΙΟΥ – ΔΟΜΠΟΛΗ – ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – ΕΠΑΛ.

Στην επιστροφή θα ακολουθείται η αντίστροφη πορεία, με ώρα έναρξης στις 14.15 έξω από το 1ο ΕΠΑΛ, θα κάνει στάση στις 14.20 απέναντι από το Πρότυπο Γυμνάσιο και θα συνεχίζει.

Η διαδρομή αυτή έχει σχεδιαστεί για να εξυπηρετήσει τους μαθητές των ΕΠΑΛ και του Πρότυπου Γυμνασίου (και όσους προσθαφαιρεθούν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους) που διαμένουν στις παραπάνω περιοχές με γνώμονα τη χρονικά και χιλιομετρικά πλησιέστερη προσέγγισή τους στα σχολεία, με χρήση ΕΜΔ.

(Υπενθυμίζουμε ότι όλες οι υπόλοιπες γραμμές φτάνουν στα ΕΠΑΛ μέσω Βηλαρά – Πλατεία – Ανατολή – ΤΕΙ Ηπείρου – ΕΠΑΛ).

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ καλέστε στο Σταθμαρχείο Ιωαννίνων, τηλ. 2651025016 (επιλογή 1).

Ελπίζουμε φέτος να γίνει η χρήση της γραμμής από αρκετούς μαθητές, αφενός γιατί το αιτήθηκαν πολλοί γονείς αφετέρου για να καταστεί βιώσιμη και να συνεχίσει μέχρι το τέλος της χρονιάς τη λειτουργία της.”

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/nea-grammi-astikis-sygkoinonias-gia-mathites-pros-to-scholeio-mas/