»

Ιούλ 09 2020

«Μπράβο!» για το σχολείο μας από το Bravo Schools

Το σχολείο μας αναδείχτηκε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2020 και λαμβάνει διάκριση για τη μεγάλη ενεργοποίηση και συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας στη διαδικασία της ανοικτής ψηφοφορίας του θεσμού. H πανελλήνια αυτή διάκριση οφείλεται στην επιτυχή ολοκλήρωση του εκπαιδευτικού προγράμματος περιβαλλοντικής αγωγής «Agenda 2030: Η δική μας διάσταση για τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης», που υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2018-19, με υπεύθυνες τις εκπαιδευτικούς Ευτυχία Ράπτη, Ελένη Ζήκου και Μαρία Παπαγεωργίου και με «ενεργούς μαθητές» τα παιδιά του τμήματος Α3. Με τη βράβευση και τον συνοδευτικό έπαινο, το σχολείο εντάσσεται επίσημα στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης (In action SDGs Schools Club) και γίνεται μέλος ενός παγκόσμιου Δικτύου Σχολείων.

Θερμά συγχαρητήρια στο Bravo Schools για την πρωτοβουλία και την όλη διοργάνωση, η οποία καθιστά τα σχολεία φορείς ενεργού δράσης και πολιτισμού, εμπλέκοντάς τα στο κοινωνικό γίγνεσθαι και αποβλέποντας σε ένα καλύτερο παρόν και μέλλον!

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/mpravo-gia-to-scholeio-mas-apo-to-bravo-schools/