»

Σεπ 17 2020

Μεταφορά μαθητών στο σχολείο

Οι μαθητές/τριες των οποίων η κατοικία απέχει από το σχολείο άνω των 2,5 χλμ., υπολογίζοντας την ασφαλέστερη και συντομότερη ενδεδειγμένη πεζή απόσταση κατοικίας/σχολείου, είναι δικαιούχοι δωρεάν μεταφοράς.
Για τη συλλογή των απαραίτητων στοιχείων των μαθητών οι ενδιαφερόμενοι γονείς παρακαλούνται μέχρι τη Δευτέρα 21/9/2020 να αποστείλουν στο e-mail του σχολείου υπεύθυνη δήλωση με τα παρακάτω στοιχεία:
1. στοιχεία ταυτότητας του μαθητή,
2. διεύθυνση κατοικίας,
3. την επιθυμία για χρήση μεταφορικού μέσου (δημόσια σύμβαση με λεωφορείο ή ταξί) ή την επιθυμία μεταφοράς του μαθητή από τον γονέα (επίδομα γονέα),
4. τη χιλιομετρική απόσταση κατοικίας-σχολείου.

Σημείωση:
  • Για όσους μαθητές διαμένουν εντός λεκανοπεδίου θεωρείται αναγκαία η ακριβής διεύθυνση του μαθητή και όχι η περιοχή όπου διαμένει. Για τυχόν μαθητές που διαμένουν εκτός λεκανοπεδίου αρκεί η αναφορά της κωμόπολης ή του χωριού.
  • Ασφαλέστερη επιλογή είναι η χρήση μεταφορικού μέσου με δημόσια σύμβαση, καθώς δεν είναι βέβαιη η έγκριση επιδόματος καυσίμου γονέα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/metafora-mathiton-sto-scholeio/