»

Ιούν 29 2023

Μεταφορά μαθητών στο σχολείο (σχολικό έτος 2023-24)

Οι μαθητές/τριες των οποίων η κατοικία απέχει από το σχολείο άνω των 2,5 χλμ., υπολογίζοντας την ασφαλέστερη και συντομότερη ενδεδειγμένη πεζή απόσταση κατοικίας/σχολείου, είναι δικαιούχοι δωρεάν μεταφοράς.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της α΄ γυμνασίου παρακαλούνται μέχρι την Τετάρτη 5/7/2023 να αποστείλουν στο e-mail του σχολείου υπεύθυνη δήλωση με τα παρακάτω στοιχεία:

1. στοιχεία ταυτότητας του μαθητή/της μαθήτριας,
  2. διεύθυνση κατοικίας,
  3. την επιθυμία για χρήση μεταφορικού μέσου (δημόσια σύμβαση με λεωφορείο ή ταξί) ή την επιθυμία μεταφοράς του μαθητή από τον γονέα (επίδομα γονέα),
  4. τη χιλιομετρική απόσταση κατοικίας-σχολείου.

Σημείωση:

• Για όσους/ες μαθητές/τριες διαμένουν εντός λεκανοπεδίου θεωρείται αναγκαία η ακριβής διεύθυνση του/της μαθητή/τριας και όχι η περιοχή όπου διαμένει. Για τυχόν μαθητές/τριες που διαμένουν εκτός λεκανοπεδίου αρκεί η αναφορά της κωμόπολης ή του χωριού.
  • Ασφαλέστερη επιλογή είναι η χρήση μεταφορικού μέσου με δημόσια σύμβαση, καθώς δεν είναι βέβαιη η έγκριση επιδόματος καυσίμου γονέα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/metafora-mathiton-sto-scholeio-scholiko-etos-2023-24/