»

Φεβ 16 2015

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

Στις 10 Φεβρουαρίου 2015 το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2015 με έκθεση αφίσας, στην οποία υπήρχαν σύντομες ιστορίες γραμμένες συνεργατικά από τους μαθητές των γαλλικών του Α1 – Β1 και τους εταίρους τους από Γαλλία, Ιταλία, Πορτογαλία, Ρουμανία και Τυνησία στο πλαίσιο του γαλλόφωνου διαθεματικού έργου eTwinning: «Οδυσσέας 2015: ο ιστός της Πηνελόπης». Οι ιστορίες γράφτηκαν στο μάθημα των Γαλλικών και αναφέρονται στα παρακάτω θέματα: κοινωνικά δίκτυα, κακόβουλα λογισμικά και ιοί, διαδικτυακά παιχνίδια, κινητή τηλεφωνία και διαδικτυακός εκφοβισμός.

Η αφίσα εμπλουτίστηκε επίσης από ζωγραφιές που δημιούργησαν οι μαθητές στο μάθημα των Καλλιτεχνικών έχοντας ως αφόρμηση τις συνεργατικές ιστορίες.

Τις δημιουργίες επιμελήθηκαν στο μάθημά τους οι καθηγητές του σχολείου μας Ι. Ζωγάκης και Ε. Χαρτζάβαλου.

safeinternet1 safeinternet2

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/imera-asfalous-diadiktiou-2015/