»

Ιούν 25 2020

Η εισαγωγική δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με μια ματιά – Ειδικές οδηγίες προς υποψηφίους

• Ημερομηνία διεξαγωγής δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων: Δευτέρα 29 Ιουνίου 2020
  • Τόπος: Κεντρικό εξεταστικό κέντρο – Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

& Παράρτημα – 6ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

• Ώρα προσέλευσης στο εξεταστικό κέντρο: 9:00 π.μ.
  • Είσοδος στο εξεταστικό κέντρο & στην αίθουσα: με συνοδεία εκπαιδευτικού/επιτηρητή
  • Ταυτοποίηση στοιχείων (στην αίθουσα): με επίδειξη εγγράφου ταυτοπροσωπίας  (αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο ή βεβαίωση ταυτοπροσωπίας ή βιβλιάριο υγείας με πρόσφατη φωτογραφία)
  • Ώρα έναρξης δοκιμασίας: 10:00 π.μ.
  • Δυνατότητα αποχώρησης: μία ώρα μετά την έναρξη της εξέτασης
  • Διάρκεια δοκιμασίας: 2,5 ώρες (150 λεπτά)
  • Σύνολο ερωτήσεων: 50 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (25 για την Κατανόηση Κειμένων Νεοελληνικής Γλώσσας και 25 για τα Μαθηματικά)
  • Σύνολο μονάδων αξιολόγησης: 100
  • Τι πρέπει απαραίτητα να έχουν μαζί τους οι υποψήφιοι/ες: έγγραφο ταυτοπροσωπίας & στιλό διαρκείας χρώματος μπλε ή μαύρου
  • Μπορούν να έχουν επιπλέον: μπουκαλάκι νερό, ατομικό αντισηπτικό, μάσκα, χαρτομάντιλα, καθώς και μολύβι και γόμα μόνο για το πρόχειρο
  • Τι δεν επιτρέπεται να φέρουν οι υποψήφιοι/ες στον χώρο της εξέτασης: κινητό τηλέφωνο ή άλλη ψηφιακή συσκευή με σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου, βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό υγρό ή ταινία

Περισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία και τον τρόπο εξέτασης δείτε στην ανάρτηση με τις Οδηγίες της Ε.Ε.Π.Π.Σ. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στον τρόπο με τον οποίο συμπληρώνεται το απαντητικό φύλλο. Μελετήστε τις σχετικές οδηγίες και το δείγμα του απαντητικού φύλλου στην αναφερόμενη ανάρτηση.

Ειδικά για τις ιδιαιτερότητες της εξέτασης μαθητών με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, δείτε εδώ.

Για το εξεταστικό κέντρο στο οποίο θα πρέπει να προσέλθει ο κάθε μαθητής ανάλογα με τα αρχικά του επιθέτου του, συμβουλευτείτε τη σχετική ανάρτηση.

Τονίζεται ότι οι γονείς, αφού συνοδεύσουν τα παιδιά τους μέχρι την είσοδο, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να εισέρχονται στους χώρους του εξεταστικού κέντρου (κτήριο και προαύλιο) και σε κάθε περίπτωση πρέπει να τηρούν προσεκτικά τα ισχύοντα μέτρα του ΕΟΔΥ για την αποφυγή συγχρωτισμού.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-eisagogiki-dokimasia-test-dexiotiton-me-mia-matia-eidikes-odigies-pros-ypopsifioys/