»

Ιούν 23 2015

Hμερίδα «Η Ευρωπαϊκή Διάσταση στην Εκπαίδευση» – Διάχυση αποτελεσμάτων

Την Πέμπτη 4 Ιουνίου 2015 η Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ηπείρου διοργάνωσε Ημερίδα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και Δράσεων με θέμα “Η Ευρωπαϊκή Διάσταση στην Εκπαίδευση”. Στην ημερίδα, που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Grand Serai, στα Ιωάννινα, συμμετείχαν δύο εκπαιδευτικοί από το σχολείο μας: η κ. Ελένη Γκαδρή, καθηγήτρια Γερμανικών και η κ. Ελένη Χαρτζάβαλου, καθηγήτρια Γαλλικών.

Η κ. Ελένη Γκαδρή παρουσίασε τις δράσεις ΚΑ1 «Μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης» και ΚΑ2 «Συνεργασίες για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών / Στρατηγικές συμπράξεις / Εταιρικές σχέσεις μεταξύ σχολείων» του προγράμματος Erasmus+, οι οποίες υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2014-2015.

ημερίδα κα2

Η κ. Ελένη Χαρτζάβαλου παρουσίασε το eTwinning πρόγραμμα συνεργασίας μεταξύ δώδεκα Ευρωπαϊκών σχολείων με τίτλο «Οδυσσέας 2014», το οποίο εκπονήθηκε τη σχολική χρονιά 2013-14 και απέσπασε το 1ο Βραβείο Γαλλικής Γλώσσας στα πλαίσια των Ευρωπαϊκών βραβείων 2015.ημερίδα - Οδυσσέας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/hmerida-i-evropaiki-diastasi-stin-ekpedefsi-diachisi-apotelesmaton/