»

Μαρ 06 2015

Φως… περισσότερο φως!

φως περισσότερο φως, αφίσαΣτις 27 & 28 Φεβρουαρίου 2015 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Επιμορφωτική Διημερίδα «Φως… περισσότερο φως! Διαθεματική διερεύνηση για τη διδακτική αξιοποίηση της έννοιας του φωτός», που διοργάνωσε το σχολείο μας υπό την αιγίδα της Πε.Δι.Εκ. Ηπείρου, με αφορμή την ανακήρυξη του 2015 σε “Έτος Φωτός & Τεχνολογιών του Φωτός” από τον ΟΗΕ. Ο βασικός σκοπός της Επιμόρφωσης ήταν η διαθεματική και διεπιστημονική προσέγγιση της έννοιας του φωτός και η αξιοποίησή του στη διδακτική πράξη.

Το πρόγραμμα κάλυψε ποικίλα ενδιαφέροντα: περιλάμβανε εισηγήσεις για τον ρόλο του φωτός σε διάφορους τομείς των επιστημών, διδακτικές προτάσεις που εφαρμόστηκαν στη σχολική τάξη, παρουσίαση εργασιών και δημιουργικών παρεμβάσεων μαθητών του σχολείου μας, εργαστήρια των τεχνολογιών του φωτός και πειραματικές εφαρμογές, ομιλίες ειδικών για την τέχνη του κινηματογράφου, καθώς και κινηματογραφική προβολή ταινιών μικρού μήκους. Στο πλαίσιο της Διημερίδας λειτούργησε και έκθεση εικαστικών δημιουργιών των μαθητών του σχολείου, οι οποίες φιλοτεχνήθηκαν με την επίβλεψη του καθηγητή Εικαστικών, κ. Ι. Ζωγάκη.

Τη Διημερίδα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων από σχολεία της πόλης μας και της περιφέρειας, δημόσια και ιδιωτικά, ενώ μας τίμησαν με την παρουσία τους και στελέχη της εκπαίδευσης, μαθητές, γονείς και φίλοι. Την εκδήλωση προλόγισε ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε. Ηπείρου, κ. Ανδρέας Δήμος.

Οι παρουσιάσεις, μέρος των εισηγήσεων, φωτογραφικό και άλλο υλικό έχουν συγκεντρωθεί στο Ιστολόγιο του σεμιναρίου.

Ευχαριστούμε πολύ όσους συμμετείχαν στις εργασίες της Διημερίδας, καθώς επίσης και τους συνεργάτες μας και όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίησή της με οποιονδήποτε τρόπο.

Οργανωτική Επιτροπή: Βασίλειος Κρανάς, Μαρία Πετρίδου, Ιωάννα Νείλα, Χριστίνα Παντούλα, Μαρία Παπαγεωργίου, Μαρία Εξάρχου

Εικαστική επιμέλεια: Γιάννης Ζωγάκης

Συνεργάτες: Κινηματογραφική Ομάδα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Κ.Ο.Π.Ι.), Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων

Δείτε στιγμιότυπα από τη διημερίδα:

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/fos-perissotero-fos/