»

Απρ 02 2015

Φιλοξενία μαθητών και εκπαιδευτικών από τη Γερμανία στο πλαίσιο αδελφοποίησης

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Ελλάδα τότε και τώρα»
Αδελφοποίηση με το γυμνάσιο St. Stephan, 2014-15

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος αδελφοποίησης και ανταλλαγής μαθητών του σχολείου μας με το Γυμνάσιο St. Stephan του Augsburg της Βαυαρίας στη Νότια Γερμανία φιλοξενούνται από 26 Μαρτίου έως 2 Απριλίου 2015 οι Γερμανοί καθηγητές κλασικής φιλολογίας Anja Reichelt και Markus Müller, καθώς και 10 μαθητές του Γυμνασίου St. Stephan, από οικογένειες μαθητών μας.
Κατά τη διάρκεια της φιλοξενίας παρακολουθούν μαθήματα καθώς και άλλες δράσεις, όπως χορό, τραγούδι, καλλιτεχνικά και γλώσσα.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης επισκέψεις και ξεναγήσεις στην περιοχή μας. Μετά από αίτημα τους θα επισκεφθούμε το μαρτυρικό χωριό Λιγκιάδες, όπου θα καταθέσουν στεφάνι στο μνημείο των θυμάτων του Ναζισμού.

Υπεύθυνες καθηγήτριες Γερμανικών: Παπατόλη Πανάγιω – Γκαδρή Ελένη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/filoxenia-mathiton-ke-ekpedeftikon-apo-ti-germania-sta-plesia-adelfopiisis/